الزام به فک رهن

الزام به فک رهن : رهن عقدی است که به موجب آن فردی که مدیون شخص دیگری می باشد مالی را برای وثیقه و به عنوان ضمانت انجام تعهد در نزد داین یا همان فرد طلبکار قرار می دهد که رهن یک عقد تبعی می باشد و می بایست حتما دینی وجود داشته باشد تا برای تضمین پرداخت آن بدهی و دین مالی به وثیقه گذاشته شود.

فک رهن را رها ساختن و آزاد کردن ملک یا عین را گویند که راهن آن را نزد شخصی به عنوان ضمانت و یا وثیقه قرارمی دهد تا درصورتی که فرد راهن یعنی رهن دهنده و بدهکار به تعهد خود عمل کند یا بدهی خود را بپردازد مال مرهونه را می بایست آزاد کند که اصطلاحا به آن فک رهن گویند.

بنابراین نحوه الزام به فک رهن یکی از دعاوی حقوقی می باشد که امروزه دردادگاه های ما جریان دارد که برای فک رهن و آزاد سازی مالی که به عنوان وثیقه به رهن گذاشته شده بود می بایست دادخواست الزام به فک رهن تنظیم شود.

زمان الزام به فک رهن

الزام به فک رهن

مرتهن زمانی می بایست اقدام به فک رهن و آزادسازی مال مرهونه نماید که شخص مدیون بدهی خود را به طور کامل پرداخت نماید و یا تعهد خود را عملی سازد تا فک رهن انجام گیرد. همچنین زمانی که داین یا همان طلبکار از طلب خود ابراء کند یا آن را ببخشد وی می بایست مال مرهونه را آزاد نماید وبرای فک رهن اقدام نماید.

الزام به فک رهن

بدیهی است که بعد از پرداخت بدهی و یا انجام تعهد مال مرهونه نزد مرتهن باید توسط وکیل ملکی آزاد شود و به راهن بازگردد. اما در بعضی ازواقع مرتهن از مال مرهونه سواستفاده کرده و یا ازفک رهن یا بازگزداندن مال مرهونه امتناع می ورزد دراین صورت فرد راهن باید دادخواستی را با عنوان الزام به فک رهن تنظیم نماید. به طور نمونه شخصی مالی را به عنوان وثیقه درنزد طلبکار به رهن می گذارد. اما مرتهن از استرداد مال مرهونه بعد از پرداخت بدهی امتناع می ورزد. در چنین حالتی شخص راهن برای استرداد مال مرهونه و فک رهن می بایست دادخواستی را به عنوان فک رهن تنظیم نماید.

ید ضمانی مرتهن

به موجب عقد رهن به هنگامی که مال مرهونه در نزد مرتهن به عنوان وثیقه یا ضمانت به رهن گذاشته شد، ید مرتهن ید امانی می باشد به این معنا که چنانچه در طول مدتی که مال مرهونه درنزد مرتهن می باشد تلف شود یا نابود شود؛اگر مرتهن درتلف شدن آن نقشی نداشته باشد هیچ مسئولیتی متوجه مرتهن نخواهد شد.

اما به هنگامی که راهن بدهی خود را پرداخت نماید و یا تعهد خود را عملی سازد، اما مرتهن از فک رهن امتناع ورزد و از استرداد مال مرهونه امتناع ورزد، اگر درطول این مدت آسیب به مال مرهونه وارد شود یا تلف شود حتی اگر مرتهن در نابودی آن تاثیری نداشته باشد، باز ضامن خواهد یود و باید جبران خسارت کند که در اصطلاح ید وی ید ضمانی می شود.

اقدامات لازم

برای فک رهن فرد راهن بعد از پرداخت بدهی و انجام تعدات خود می بایست مدارک و بینه خود را که نشان دهنده پرداخت دین می باشد را ضمیمه دادخواست نماید و همچنین کارت ملی و شناسنامه جهت تنظیم دادخواست در دفاتر خدمات قضایی لازم می باشد.

روند رسیدگی

فردی که مال خود را به عنوان وثیقه و ضمانت در رهن دیگری گذاشته است، می تواند بعد از پرداخت بدهی و انجام تعهد و عدم فک رهن توسط مرتهن ، دادخواستی را با عنوان الزام به فک رهن در دفاتر خدمات قضایی تنظیم نماید.

پس از تعیین وقت رسیدگی و تشکیل دادگاه، خواهان می بایست تمامی مدارک و بینه خود را که نشان دهنده ی پرداخت بدهی وانجام تعهد می باشد را به دادگاه تقدیم نماید.دادگاه نیز پس از بررسی و تحقیقات لازم چنانچه ادعای خواهان اثبات شود فرد مرتهن را ملزم به فک رهن می کند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *