الزام به تنظیم سند و مراحل پیگیری دادخواست آن

الزام به تنظیم سند و مراحل پیگیری دادخواست آن : امروزه نکات منحصر به فردی در مورد الزام به تنظیم سند موجود می باشد.

توجه داشته باشید که برای خرید و فروش ملک و یا املاک مختلف، باید حتماً سند آن تنظیم شده و به دست خریدار برسد.
لذا هر فروشنده ای که قصد فروش ملک خود را دارد، باید به دفترخانه های رسمی مراجعه کرده و نسبت به انتقال رسمی سند به خریدار اقدام نماید.
در صورتی که فروشنده از این کار سر باز بزند، خریدار می تواند برای احقاق حقوق خود به دادگاه شکایت نماید. لذا الزام به تنظیم سند، همواره در ماده ‌های قانونی مرتبط با فروش املاک موجود است.

ما در این متن قصد داریم نکات مرتبط به الزام تنظیم سند، چگونگی انجام آن و سوالاتی که در این باره وجود دارد را عنوان نماییم. چنانچه قصد خرید یک ملک را دارید، با وکیل ملکی گروه حقوقی عدل جویان تا پایان همراه باشید.

الزام به تنظیم سند چیست؟

یکی از مشکلات قانونی که در مورد خرید و فروش انواع املاک به وجود می ‌آید، نداشتن سند می باشد.

لذا خریدارانی که نسبت به خرید یک ملک اقدام می ‌کنند در صورتی که آن ملک دارای سند معتبر باشد، باید از فروشنده بخواهند تا با مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی نسبت به انتقال سند اقدام نماید.
در این مورد الزام به تنظیم سند بسیار مهم است. در بعضی از موارد فروشنده علیرغم اینکه سند رسمی و منگوله دار را در دست دارد، به دفترخانه ها مراجعه نمی ‌کند و اصل الزام به تنظیم سند را نادیده می ‌گیرد.

الزام به تنظیم سند و مراحل پیگیری دادخواست آن
مطمئناً این موضوع خلاف قانون بوده و خریدار می تواند از فروشنده به مراجع ذیصلاح شکایت نماید.
لذا شکایت افراد زمانی می تواند از درجه قانونی بالایی برخوردار باشد، که فروشنده بیشتر پول ملک فروخته شده را گرفته باشد و سند های مرتبط با انتقال پول موجود باشد.
در کل می توان گفت که افراد برای انجام مراحل الزام به تنظیم سند رسمی ، باید مراحل زیر را انجام دهند. لذا در این مورد نکاتی را در ادامه عنوان خواهیم کرد.

الزام به تنظیم سند و مراحل پیگیری دادخواست آن

گفتنی است که انجام دادخواست و مشاوره حقوقی الزام به تنظیم سند ، راه های مختلفی را دارد.
در بعضی از اوقات، دلیل اینکه فرد مورد نظر برای انجام مراحل تنظیم سند و انتقال آن به فرد خریدار مراجعه نمی کند، آن است که این ملک یک بار به صورت قولنامه ای فروخته شده و فرد از حضور در دفاتر ثبت اسناد خودداری می نماید. این موضوع کمی کار را سخت می کند و استفاده از افراد با تجربه می تواند گزینه ای مناسب باشد.

وکیل الزام به تنظیم سند رسمی

اما در صورتی که فرد انتقال دهنده شخصی باشد که نامش در سند به ثبت رسیده است، دادخواست برای وی تنظیم شده و به او ابلاغ می شود.
شما برای این کار باید دادخواست خود را با توجه به فرم رایجی که در دادگاه موجود است، تهیه نمایید.
لازم به ذکر است که مدارک لازم برای افرادی که قصد تنظیم این داد خواست را دارند، مدارکی چون مدارک شناسایی مانند کارت ملی، شناسنامه و همچنین ارائه انواع سندهایی که بین دو طرف به عنوان قولنامه امضا شده و یا مبالغی که برای فرد فروشنده از طرف خریدار ریخته شده است، می باشد.

سوالاتی که در این باره پیش می آید

از دیگر سوال هایی که برای افراد به وجود می‌ آید، این است که تاریخ درج شده در مبایعه نامه بر تهیه و تنظیم داد خواست الزام تنظیم به سند تاثیرگذار است؟
در این مورد باید گفت که بعضی از اوقات زمانی برای تنظیم سند قید می شود، که اگر قبل از این تاریخ توسط فرد خریدار داد خواستی به ثبت برسد، مراحل پیگیری آن سخت تر می شود.
به هر حال می توان آن را پیگیری کرد و از طریق دادگاه فرد فروشنده را موظف به تنظیم سند و انتقال آن نمود. بعضی از افراد به دنبال دریافت خسارت خود در این موضوع هستند.

حال سوال پیش می ‌آید که آیا در صورت عدم درج میزان خسارت در صورت تاخیر در تنظیم سند، خریدار می تواند درخواست خسارت داشته باشد؟
در این مورد می توان گفت که بدیهی است در این صورت این میزان با تایید کارشناس دادگستری تعیین می شود و به خریدار ارائه می شود.
سوال بعد این است که اگر فروشنده متواری شده باشد باید چه کرد؟
در این صورت می توان با پیگیری مراحل الزام به تنظیم سند از طریق نمایندگان دادگاه این انتقال را انجام داد.

برای کسب مشاوره حقوقی آنلاین می توانید به قسمت پرسش و پاسخ مراجعه کرده و سوال حقوقی خود را مطرح کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *