مشاوره حقوقی مطالبه اجرت المثل

مشاوره حقوقی مطالبه اجرت المثل : در هر قراردادی موضوع و شرایط و اجرت یا دستمزد و امثالهم مشخص می باشد حال باید توجه نمود که در مواردی که در قانون نیز مشخص شده است اجرت یا دستمزد مشخص نمی گردد و شخص بعد از انجام موضوع قرارداد مطالبه اجرت می کند که در این مورد اگر اختلافی بین طرفین پیش نیاید با توجه به عرف روز پرداخت می شود .

ولی اگر در پرداخت یا نحوه پرداخت اختلافی حادث گردد به کارشناس ارجاع و سپس نحوه و شرایط و میزان پرداخت معین می گردد و در مواردی هم اجرت المثل به ایام تصرف یک مکان تعلق می گیرد به گونه ای که شخص آن مکان را در ایامی در تصرف خود داشته حال چه نسبت به قسمتی ذیحق بوده باشد چه آنکه نسبت به کل آن بی حق بوده یا شده است مثل احدی از وراث که ماترک متوفی را در تصرف خود گرفته که در این صورت نیز باید اجرت المثل پرداخت نماید در مورد اجرت المثل مثال های زیادی است اصولا در هر رابطه دو طرفه اگر انجام یک عمل بدون قرارداد باشد می توان برای آن اجرت المثل تعریف کرد در این مقاله سعی شده است مثالهای کاربردی که اکثراً مردم با آنها مواجه می شوند برای کسب اطلاعات مخاطبین گرامی بیان شود.

اجرت المثل چیست ؟

در ابتدا لازم است برخی اصطلاحات حقوقی این موضوع تعریف و مورد بررسی قرار گیرد:

اجرت المثل از دو لفظ اجرت و مثل ترکیب شده است که اجرت در اصطلاح حقوقی به عوض شخص یا طرفی در عقد اجاره گویند و در حال حاضر از آن به عنوان حقوق کارمند یا مستخدم یاد شده و لفظ مثل به معنای همانند، شبیه و معادل تعریف شده است.

مشاوره حقوقی مطالبه اجرت المثل

اما در مجموع اجرت‌المثل را باید به عوض استفاده یا بهره برداری و تصرف از مال یا عمل دیگری بدون وجود قرارداد یا پیش بینی وجود یا پیدایش مالی یا عملی در عقدی برای جبران در نفع آن شخص که مبادرت در آن کرده است تعریف کرد.

نکته قابل توجه و مهم در مشاوره حقوقی مطالبه اجرت المثل  این بحث این است که اجرت المثل برای زمانی است که توافق یا قراردادی میان طرفین وجود نداشته باشد چون اگر مبلغ مندرج و مشخص در قرارداد وجود داشته باشد به آن در اصطلاح حقوقی اجرت‌المسمی گفته می‌شود و آن مبلغ باید به الزام ضمن عقد موجود به پرداخت برسد.

مثال برای اجرت المثل

برای مثال برای دریافت بیشتر از این مفاهیم می توان به این نمونه اشاره داشت که به طور مثال طرفین عقدی توافق کرده باشند که در ازای احداث یک خانه مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان پول پرداخت شود.

در این حال اگر به هر دلیلی این عقد ابطال شود، دادگاه بررسی می‌کند که در عرف، در ازای احداث خانه ای با مشخصات و ویژگی های مذکور در عقد چقدر در جهت پرداخت عمل انجام شده در جهت عدم ایجاد زیان برای عامل آن پرداخت شود و همین مبلغ را مورد حکم برای وصول به ذی حق قرار دهد.به همین دلیل اساسا و غالبا میزان اجرت المثل از اجرت‌المسمی در عرف میزان کمتری است.

مشاوره حقوقی مطالبه اجرت المثل

دعوای مطالبه اجرت (انجام اعمال بدون قرارداد) در دنیای حقوق در انجام عمل توسط اشخاص اصل بر عدم تبرع آن ها می‌باشد.

بنابراین طبق مفاد ماده ۳۳۶ قانون مدنی اگر کسی اقدام به عملی کند که عرفا برای آن عمل اجرتی و هزینه ای به شکل متعارف پیش بینی شده و آن شخص طبق عادت مستحق دریافت اجرت عمل انجام داده ی خود خواهد بود مگر اینکه مشخص شود که عامل در انجام آن عمل قصد تبرع بر انجام آن عمل داشته است.

یعنی انجام آن عمل را به طور رایگان و مجانی انجام داده و به آن نیت بوده است که دست به اقدام شده است.

موارد درخواست مطالبه اجرت المثل

  1. انجام آن عمل یا فعالیت به دستوری از خوانده انجام شده باشد.
  2. در عرف برای آن عمل یا فعالیت اجرتی قابل پرداخت باشد یعنی آن عرفا مالیت داشته باشد.
  3. عامل در انجام آن کار قصد تبرع نداشته باشد. یعنی قصد بر انجام آن کار به طور رایگان و مجانی را نداشته باشد.

در این نوع دعاوی خواهان کسی است که اقدام به انجام عمل یا فعالیت نموده است. در این دعوا که مورد مطالبه ای مورد تقاضاست این میزان و مبلغ با نظر و تشخیص کارشناس مربوطه و به قرار و حکم دادگاه صالح که محل اقامت خوانده باشد صادر می شود.

از شرایط اساسی طرح دادخواست مطالبه اجرت المثل این است که شخص از مال غیر نفع و سودی برده باشد.

یعنی اگر خوانده از مال غیر بهره برداری نکرده باشد و در ادامه نفعی از آن مال یا عمل انجام شده محصول نکرده باشد شرایط طرح صحیح این نوع دعاوی امکان نخواهد داشت.

فقدان قصد تبرع

تنها در صورتی که زوج تقاضای مطالقه را به دادگاه داده باشد زوجه حق دارد که که اجرت المثل ایام زوجیت را از دادگاه مطالبه کند.

اما با این حال مواردی موجود است که حتی اگر هم زوج تقاضای طلاق را داشته باشد با این حال هم زوجه نتواند تقاضای مطالبه اجرت المثل را داشته باشد آن برای زمانی است که درخواست طلاق از سوی شوهر ناشی از تخلف زن از ایفای وظایف همسری و مقتضای زندگی مشترک و روابط زناشویی باشد که در اصطلاح زوجه ناشزه بوده باشد یا به دلیل سو اخلاق و رفتار زن باشد که تقاضای متارکه را داشته است. در این موارد است که باز هم اجرت المثلی مستحق زوجه به دلیل تخلفات خود تعلق نخواهد گرفت.

با این حال معیار عمل در تعیین میزان مطالبه در اجرت المثل وضع مالی مرد نیست. بلکه به نظر و بررسی کارشناس است که میزان حق الزحمه زن در انجام امور خانه داری مشخص می‌ شود.

ماده ۳۳۶ قانون مدنی در توصیف فرض عدم تبرع به تفصیل پرداخته است و طبق این اصل گفته شده در این ماده هرگاه شخصی مال خود را به دیگری منتقل یا تسلیم کند یا دیگری را از منافع مالش منتفع كند، در عالم حقوق فرض و اصل برعدم تبرع است و نباید این عمل فرد را به قصد بخشش یا رایگان و مجانی بدانیم.

دعوای مطالبه اجرت‌المثل اموال بدون قرارداد

این دعوا زمانی طرح می‌شود که کسی از اموال شخصی استفاده کرده باشد. در این باره ماده ۳۳۷ قانون مدنی بیان می دارد:

هرگاه شخصی با داشتن اذن صریح یا ضمنی در جهت بهره برداری از مال دیگری اقدام به بهره برداری از سود و منفعت آن مال کند صاحب مال مستحق دریافت و مطالبه اجرت‌المثل از وی خواهد بود مگر اینکه معلوم شود که آن شخص ماذون در بهره برداری مجانی از آن مال بوده است

جلب شوهر به دلیل عدم پرداخت اجرات المثل

اگر زوجه اقدام به طرح دعوای مطالبه اجرت المثل نماید و به موجب ان شوره به پرداخت اجرت المثل محکوم شود و رای قطعی در این باره صادر گردد  مرد باید آین هزینه را تقبل ننماید چنانچه از زمان صدور حکم ۱ ماه بگذر ولی اقدامی از طرفف مرد برای پرداخت انجام نشود زن می تواند حکم ججلب شوهر را بگیرد.

راه فرار از حکم جلب شوهر

یکی از راه های جلوگیری از جلب توسط زوجه به دلیل عدم پرداخت اجرت المثل ارائه درخواست اعسار به دداگاه می باشد .

مرد می تواند با کمک اعسار خود از پرداخت مبلغ تعیین شده از سوی دادگاه ، قاضی را مجاب کند که این مبلغ باید قسط بندی شده و وی حق جلب مرد را نخواهد داشت.

برای درخواست اعسار باید به سامانه ثبت ثنا مراجعه کرد. در ضمن برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اعسار از پرداخت محکوم به می توانید به مقالات مذکور در سایت www.adljooyan.com مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *