اعسار از هزینه دادرسی

اعسار از هزینه دادرسی : تمامی افرادی که برای احقاق حق خود و پیگیری حقوق خود به دادگاه ها مراجعه می کنند و به عنوان مدعی خواسته ای دارند و ادعایی را مطرح می کنند می بایست هزینه ای را هم به عنوان هزینه دادرسی به حساب دادگستری واریز کنند.

این هزینه دادگستری اعم از هزینه های مربوط به دستمزد کارشناسی و یا اجرای قرار معاینه و…. می باشد. بنابراین ممکن است هزینه های دادرسی در یک دعوای حقوقی به میزانی باشد که مدعی و خواهان توان پرداخت آن هزینه را نداشته باشد. شارع و قانون گذار درمورد چنین افرادی عدم پرداخت هزینه دادرسی را مانع از رسیدگی به دعوای مطروحه و پرونده ندانسته است و محاکم موظف به رسیدگی و پیگیری چنین پرونده هایی می باشند.

معسر کیست؟

معسر فردی می باشد که توانای پرداخت هزینه هایی دادرسی را ندارد. چنین فردی می بایست درخواست اعسار خود را به دادگاه تقدیم نماید و دادگاه پس از بررسی و تحقیقات لازم چنانچه ادعای وی اثبات شود، او را از پرداخت هزینه های دادرسی معاف می کند. حتی افرادی که توانایی مالی برای اخذ وکیل در مورد پرونده ی خود را ندارند، می توانند از دادگاه درخواست وکیل حقوقی معاضدتی نمایند.

شارع مقدس به دنبال خدمت رسانی به مردم و جامعه در اجرای عدالت در صورت اثبات اعسار فرد ، مدعی اعسار او را از پرداخت هزینه دادرسی معاف کرده و حتی درصورت درخواست وی وکیل معاضدتی در اختیار فرد قرار می دهد. منظور از وکیل معاضدتی وکیلی می باشد که به دستور دادگاه به طور رایگان پرونده ای را پیگیری می کند. اطلاعات تکمیلی در مشاوره حقوقی اعسار از هزینه دادرسی.

  مشاوره حقوقی اعسار از هزینه دادرسی

اعسار از هزینه دادرسی

اعسار از هزینه دادرسی

افرادی که اموال و دارایی های وی و توانایی مالی وی به قدری نیست که هزینه های دادرسی را پرداخت کنند. درخواست اعسار  را به دادگاه تقدیم می نمایند. همچنین ممکن است در این میان، افرادی نیز باشند که اموال و دارایی زیادی داشته باشند اما بنابر دلایل مختلف، درحال حاضر نمی توانند از آن اموال استفاده کنند یا درآن ها تصرف نمایند. همانند آنکه فردی مال زیادی را دراختیار داشته باشد اما این اموال وی به دلایل مختلفی توقیف شده باشد و یا در رهن باشد. البته درتمامی موارد مذکور مدعی اعسار باید عدم دسترسی به اموال خود را ثبات نماید.

مزایای اثبات اعسار

اثبات ادعای اعسار فرد مدعی اعسار با مزایای همراه خواهد بود ازجمله آنکه به طورموقت تا پایان رسیدگی چنانچه هنوز فرد معسر باشد از پرداخت هزینه های دادرسی معاف می شود. همچنین درصورت اثبات اعسار فرد مدعی اعسار، وی می تواند ازدادگاه درخواست وکیل معاضدتی نماید. وکیل معاضدتی وکیلی می باشد که دادگاه به رایگان دراختیار فرد معسر قرار داده تا پرونده وی را به طور رایگان پیگیری نماید.

رفع اعسار تا پایان رسیدگی

چنانچه فردی که معسربوده به هرنحو درطول رسیدگی تمکن مالی پیدا کند و توانایی پرداخت هزینه هایی دادرسی را داشته باشد، معافیت وی ازپرداخت هزینه دادرسی منتفی خواهد شد. وی می بایست هزینه های دادرسی را پرداخت نماید وهمچنین چنانچه فردی که اعسار وی ثابت شده است در دعوای مطروحه خود پیروز شود وی می بایست هزینه دادرسی را پرداخت نماید.

  وکالت بلاعزل در طلاق، حق طلاق زن

یکی از پرکابرد ترین موارد مشاوره دریافت آن از طریق تلفن می باشد که از مزایای اصلی آن بهره مندی سریع از توصیه های لازم وکلای داگستری می باشد .

بدیهی است نیاز به مشاورین امری غیر قابل انکار است و البته فوریت مباحث اقتصادی و جرائم کیفری اقتضایی ارزش بهره مندی به موقع از مشاوره را چندین برابر نمودار خواهد کرد .

روند رسیدگی

فردی که از پرداخت هزینه دادرسی معسر می باشد می تواند همراه با اصل دعوا و در طی رسیدگی به آن یا با تنظیم دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی به کمک بهترین وکیل تهران خواهان معافیت از پرداخت هزینه دادرسی شود، که چنین فردی باید دادخواستی را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تنظیم نماید.

سپس تحقیقات لازم و بررسی های مربوطه را انجام داده و قاضی نسبت به ادعای اعسار وی حکم صادر می کند. اگر ادعای اعسار وی ثابت شود، فرد مدعی اعسار از پرداخت هزینه دادرسی معاف می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *