اعتراض به قرار بازداشت موقت

اعتراض به قرار بازداشت موقت : قرار بازداشت موقت که در حقوق کیفری با عنوان توقیف احتیاطی نیز خوانده می‌شود یکی از مهم‌ترین قرارهای تامینی در قانون جزای ایران است و به معنای سلب آزادی مطلق متهم در طول تمام و یا بخشی از تحقیقات مقدماتی می باشد که توسط مقام قضایی صالح صورت می گیرد. قرار بازداشت موقت از آنجا به عنوان شدیدترین قرار تامینی معرفی می گردد که فرد حتی با وجود امکان معرفی کفیل یا سپردن وثیقه باز هم بازداشت خواهد شد.

قرار بازداشت موقت را چه کسی صادر میکند؟

اولین مقام صادر کننده قرار بازداشت موقت بازپرس و یا دادیار در مرحله مقدماتی می باشد. پرونده مورد نظر به همراه تصمیم مقام قضایی صالح ظرف ۲۴ ساعت برای دادستان ارسال شده و دادستان نیز موظف به ارائه اظهار نظر حقوقی در این زمینه می باشد؛ بنابراین می توان این گونه استدلال کرد که دادستان می‌تواند با قرار بازداشت موقت متهم مخالفت نموده و وی را آزاد کند با این حال بازپرس نیز می‌تواند با نظر دادستان مخالفت نموده و در صورت بروز اختلاف میان این دو مرجع قضایی پرونده جهت رسیدگی به دادگاه عمومی و انقلاب فرستاده شود. در ادامه با گروه حقوقی عدل جویان همره باشید..

قرار بازداشت موقت اختیاری

همانگونه که از نام این قرار بازداشت نمایان است صدور و یا عدم صدور آن بستگی به نظر مقام قضایی داشته و وی در این زمینه از اختیار عمل کامل برخوردار است. با توجه به بخش ابتدایی ماده ۲۳۷ قانون آیین دادرسی کیفری، مقام قضایی می تواند در موارد ذیل قرار بازداشت موقت اختیاری صادر کند. این ماده اظهار می دارد که صدور قرار بازداشت موقت جایز نیست مگر در موارد زیر که دلایل مدارک و امارات کافی جهت توجه اتهام به متهم دلالت کند.

اعتراض به قرار بازداشت موقت
از جمله مواردی که مقام قضایی می تواند مبادرت به صدور قرار موقت اختیاری نماید می توان جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور با مجازات تعزیری درجه پنج و بالاتر و یا ایجاد هر گونه مزاحمت برای بانوان و اطفال و همچنین تظاهر به خود نمایی و ایجاد مزاحمت برای دیگران با استفاده از چاقو و هر سلاح دیگر اشاره کرد.

شرایط صدور قرار بازداشت موقت اختیاری

ماده ۲۳۸ قانون آیین دادرسی کیفری دلایل صدور قرار بازداشت موقت توسط مقام قضایی صالح را شامل موارد ذیل می داند:

 • آزاد بودن متهم با از بین رفتن آثار جرم و دلایل و مدارک اثبات عمل خلاف قانون و همچنین امکان تبانی با دیگر متهمان شهود و مطلعین پرونده همراه خواهد بود.
 •  آزاد بودن متهم ممکن است با فرار و مخفی شدن وی همراه گردد
 •  آزاد بودن متهم منجر به ایجاد اختلال در نظم عمومی جامعه، بیم تجری وی و ایجاد مزاحمت یا وقوع مسائل جانی و مالی برای شهود و شاکیان پرونده همراه می گردد.

صدور قرار بازداشت موقت اجباری

تبصره ماده ۲۳۷ آیین دادرسی کیفری امکان صدور قرار بازداشت موقت اجباری جز در برخی موارد محدود را نپذیرفته است. این موارد بر طبق قانون مورد نظر عبارتند از:

 • قتل عمد، آدم‌ربایی، اسیدپاشی، محاربه و افساد فی الارض
 • جرایمی که مجازات آنها اعدام و یا حبس ابد باشد.
 •  جرایم سرقت، کلاهبرداری ، ارتشا، اختلاس و خیانت در امانت جعل و استفاده از سند مجعول در صورتی که متهم حداقل یک فقره سابقه محکومیت قطعی و یا دو فقره سابقه محکومیت غیر قطعی داشته باشد .
 •  در صورتی که آزادی متهم منجر به ایجاد فساد در جامعه گردد.
 •  در برخی از جرائم خاص همچون تصرف عدوانی مزاحمت و ممانعت از حق در صورتیکه تعداد متهمین سه نفر یا بیشتر باشند.
 • در جرم دریافت رشوه و یا پرداخت آن در صورتی که مبلغ رشوه بیش از ۲۰۰ هزار ریال باشد.

5نکته که باید در خصوص قرار بازداشت موقت بدانید!

 1.  قرار بازداشت موقت باید حتماً مبتنی بر دلایل قانونی و کاملاً مستدل باشد.
 2. حق اعتراض به قرار بازداشت موقت باید به صورت کاملاً ویژه و مشخص به متهم تفهیم گردد.
 3.  مدت زمان تعیین شده برای بازداشت موقت متهم نباید از حداقل میزان تعیین شده برای مجازات جرم ارتکابی بیشتر باشد.
 4.  متهم می تواند هر ماه و به مدت یکبار درخواست لغو بازداشت موقت و یا تخفیف آن را به قاضی مورد نظر بدهد.
 5.  مدت اعتبار قرار بازداشت موقت اگر توسط دادگاه کیفری استان صادر شده باشد تا چهار ماه و در غیر اینصورت تا دوماه است.

اعتراض به قرار بازداشت موقت

قرار بازداشت موقت اعم از اینکه اجباری و یا اختیاری باشد قابل اعتراض در دادگاه صالح میباشد. جهت اعتراض نسبت به قرار بازداشت موقت، متهم باید ظرف ۱۰ روز از ابلاغ این حکم نسبت به اعتراض اقدام نماید. مرجع صالح رسیدگی به اعتراض مورد نظر دادگاه حقوقی و عمومی محلی است.

در زمان قرار بازداشت موقت باید تمامی حقوق انسانی متهم رعایت گردد و با وی همانند مجرم رفتار نشود تنها حقی که در این زمینه محدود می‌گردد صرفاً حق آزادی رفت و آمد و ارتباط با دیگران آن هم به مدت محدود میباشد. متهم در این دوره حق برخورداری از وکیل را نیز دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *