اظهارنامه

اظهارنامه
مقدمه

یکی از مواردی که به منظور مطالبه حق در برخی موارد و پیش از طرح شکایت می بایستی انجام شود، ارسال اظهارنامه است. البته ارسال اظهارنامه نیازمند رعایت تشریفات قانونی می باشد و خواهان حق در صورتی می تواند برای مطالبه حق خویش اظهارنامه ارسال کند که سررسید تاریخ دریافت طلبش به موجب قانون، عرف یا توافق طرفین رسیده باشد. مطابق قانون آیین دادسی مدنی: «هرکس می‌تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله‌ی اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید، مشروط بر این که موعد مطالبه رسیده باشد. به طور کلی هر کس حق دارد اظهاراتی که را که راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد به طور رسمی به وی برساند، ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نماید. اظهارنامه توسط اداره‌ی ثبت اسناد و املاک کشور یا دفاتر دادگاه‌ها ابلاغ می‌شود. اداره‌ی ثبت اسناد و دفتر دادگاه‌ها می‌توانند از ابلاغ اظهارنامه‌هایی که حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد، خودداری نمایند.»
تعریف اظهارنامه

اظهارنامه سند عادی ای می باشد که به شکل رسمی به طرف مقابل ارسال می گردد. چرا که در غیر این صورت امکان اثبات مطالبات یا اعلان درخواست ها یا انجام تعهدات و…ممکن نخواهد بود.در این خصوص ماده ۱۵۶ از قانون آئین دادرسی مدنی بیان می دارد:« هرکس می تواند با ارسال اظهارنامه حق خود را از دیگری مطالبه نماید.» همچنین به کمک اظهارنامه می توان درخواست های خود در خصوص معاملات یا تعهدات خود یا سایرین را به طور رسمی به وسیله اظهارنامه به دیگران اعلام نمود. مضافا آنکه در صورت نپذیرفتن چیزی توسط طرف مقابل، می توان به اظهارنامه تمسک نمود.
نحوه تنظیم اظهارنامه

اظهارنامه مختص مطالبه حق نمی باشد. بنابراین هر شخصی می تواند هرنوع ارتباطی که در روابط خود با سایرین دارد را به شکل رسمی یعنی تنظیم و ارسال اظهارنامه انجام دهد. این امر مستلزم رعایت اصولی می باشد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

۱- حدالامکان از الفاظ کوتاه، صریح، دقیق و بدون ابهام استفاده کنیم و از واژگانی که از معنای آن آگاهی کامل نداریم بپرهیزیم، زیرا ممکن است به ضرر خودمان استفاده شود.

۲- هنگام نگارش اظهارنامه از دروغ، افترا، توهین و تهمت و نشر اکاذیب بپرهیزیم زیرا سبب خواهد شد مرجع ارسال کننده اظهارنامه که دفاتر خدمات الکترونیک قضایی هستند از دریافت و ارسال اظهارنامه امتناع کنند.

۳- اگر به همراه اظهارنامه سند و مدرکی پیوست می شود در متن اظهارنامه نوع، مشخصات و اطلاعات مربوط به آن ذکر گردد.

۴- اگر اقلام همراه با اظهارنامه به موجب ساز و کار دفاتر خدمات قضایی، قابلیت ارسال به طرف مقابل را نداشته باشند در اظهارنامه قید نماییم که اقلام مربوطه تحویل دفتر ابلاغ اظهارنامه شده است.

۵- در نگارش اظهارنامه از افراد متخصص همچون وکیل متخصص استفاده نمایید. چراکه بی تجربگی در ارسال اظهارنامه نه تنها ممکن است منجر به ورود ضرر به خویش شود بلکه ممکن است طرف مقابل را هوشیار نماید و اقدامات متقابل علیه فرد را آغاز کند.

۶- در قسمت پایانی اظهارنامه متذکر شویم که در صورت عدم همکاری اقدامات مقتضی قانونی صورت خواهد پذیرفت و کلیه خسارات وارده نیز مطالبه خواهد شد.
معایب ارسال اظهارنامه

ارسال اظهارنامه سبب هوشیاری فرد و گرفتن مشاوره و اطلاعات از دیگران می شود. حال اگر آن افراد ناصالح بوده یا اطلاعات نادرستی دهند امکان صلح و سازش کم می شود و کار به مراجع قضایی می کشد.
امکان غافل گیری از بین می رود.فی المثل در خصوص دعاوی مالی که قرار تامین خواسته صادر خواهد شد، فرد با انتقال یا مخفی نمودن اموال خود مانع از توقیف اموال می شود.
تنظیم اظهارنامه اگر تخصصا صورت نگرفته باشد احتمال اقرار از جانب ارسال کننده را با خود خواهد داشت. در نتیجه طرف مقابل از اظهارنامه فرد علیه وی استفاده خواهد کرد.

نحوه ارسال اظهارنامه

برای تهیه اظهارنامه با کد ملی می توان به واحد فروش تمبر و اوراق قضایی مستقر در دادگستری ها مراجعه نمود. اظهارنامه در سه نسخه متحدالشکل تنظیم می شود. پس از تنظیم اظهارنامه پیامکی با این محتوا که اظهارنامه شما با موفقیت ارسال شد، داده می شود. معمولا بعد از یک پرسه زمانی ۲۰ الی ۳۰ روزه پیامک دیگری با این عنوان که طرف مقابل شما، اظهارنامه را دریافت نموده یا خیر ارسال می شود. سپس با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی رسید اظهارنامه اخذ می گردد. البته افراد می توانند با گرفتن کد ثنا از دفاتر خدمات قضایی از مراجعه مجدد برای اخذ رسید پیش گیری کرده و با استفاده از سایت عدل ایران نتیجه ابلاغ خود را مشاهده و دریافت نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *