اشتباه در نکاح و نکات مهم حقوقی آن

وکیل اشتباه در نکاح : زمانی می رسد که دو فرد با ارائه مشخصات ظاهری و کاری خود را به یکدیگر معرفی می نمایند که ممکن است در این بین در اوصاف اساسی یکی از طرفین اشتباهی رخ دهد که عواقب حقوقی مناسب با آن صفت اتفاق می افتد حال اگر در قضیه ازدواج این اشتباه رخ دهد و این اشتباه نسبت به شخصیت و وصف اساسی طرف مقابل باشد حتی ممکن است به فسخ نکاح منجر گردد به بیان دیگر اشتباه برداشت نادرست و غلطی است که برای هر انسانی و در هر چیزی ممکن است به وجود آید.

اشتباه در نکاح، برداشت اشتباه هر یک از طرفین نکاح نسبت به شخصیت و طرف مقابل می باشد و یا ممکن است اشتباه در نکاح اشتباه در ویژِگی ها و خصوصیت های فردی طرف مقابل باشد. در این مقاله سعی شده است با توجه به تجربیات وکلا و مشاوران متخصص در این زمینه بطور مختصر در مورد اشتباه و اتفاقات بعد از آن نوضیح داده شده است.

اشتباه در نکاح

اشتباه در نکاح

بعضی از اشتباهات، در نکاح تأثیر مستقیم گذاشته و آن را باطل می کند و بعضی دیگر تأثیر چندانی ندارد.

اشتباه در شخصیت و هویت طرف مقابل

در این اشتباه شخص دیگری که مورد نظر مرد و یا زن نمی باشد، به عنوان طرف عقد نکاح قرار می گیرد. یعنی زنی مایل به ازدواج با مردی بوده که از قبل او را دیده است و در زمان نکاح به تصور اینکه این مرد همان مرد می باشد نکاح با او را قبول می کند، اما بعداً متوجه می شود که اشتباه کرده است .

اشتباه در ویژگی ها و خصوصیت طرف مقابل

اگر اشتباه در ویژگی ها و خصوصیاتی باشد، که طرف دیگر به خاطر آنها راضی به ازدواج با این مرد و یا زن شده است و حال خلاف آن ویژگی ها آشکار شود و شخص متوجه شود که گمان و ظن اشتباهی از ویژگی های طرف مقابل داشته، این اشتباه هم در صورتی که علت عمده ازدواج مرد و یا زن با طرف مقابل بوده، می تواند منجر به بطلان عقد شود.

به طور مثال مرد تصور می کرد که زن هنر خاصی دارد و به خاطر آن ویژگی و صفت خاص با آن زن ازدواج می کند؛ سپس متوجه شود که وصف مذکور در طرف مقابل وجود ندارد. این نوع اشتباهات که معمولاً بقای زندگی بر آن استوار می شود می تواند منجر به باطل شدن عقد گردد. پس اگر اشتباه، اشتباه در ویژگی ها و خصوصیاتی باشد که بنای زندگی بر آن استوار است باعث بطلان عقد نکاح می گردد.

اگر اشتباه، اشتباه در ویژگی هایی باشد که پایه و بنای زندگی بر آن استوار نیست، بلکه از عوامل تحریک کننده شخص به ازدواج بوده این اشتباهات موجب بطلان عقد نکاح نمی شود. بلکه فقط حق فسخ را برای شخص به وجود می آورد. بعضی از اشتباهات اصلاً تأثیری در ازدواج ندارد. مانند زمانی که شخص تصور می کند طرف از مقام اجتماعی بالایی برخورداراست اما طرف مقابل هرگز به آن اقرار و یا صراحتاً بیان نداشته و این فقط تصور خود شخص بوده و بعد از این که اشتباه و غلط بودن تصورش آشکار شود چنین اشتباهی هیچ تاثیری در نکاح ندارد .

بهترین وکلا و مشاوران در امور خانواده

گروه حقوقی عدل جویان در راستای بهره مند شدن مردم از خدمات حقوقی از طریق مختلف امکان برقرای ارتباط با وکلا و مشاوران حقوقی متخصص را فراهم آورده است. شما عزیزان برای ارتباط با وکیل متخصص در امور خانواده ، تمکین، اجرت المثل، نفقه و اشتباه در نکاح و تدلیس در نکاح و امثالهم می توانید به دفتر وکالت واقع درغرب تهران، صادقیه ، خیابان شهدای صادقیه جنوبی ، پلاک۴۱ طبقه۴ مراجعه فرمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید با شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱- 09120346341 تماس حاصل فرمایید و با وکلا و مشاوران حقوقی متخصص در ارتباط باشید. علاوه بر این شما می توانید به صورت ۲۴ ساعته و شبانه روزی به سایت عدل جویان مراجعه کنید و در قسمت ( پرسش سوال حقوقی ) سوال خود را مطرح سازید .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *