اشتباه در نکاح

اشتباه در نکاح : اشتباه برداشت نادرست و غلطی است که برای هر انسانی و در هر چیزی ممکن است به وجود آید. اشتباه در نکاح، برداشت اشتباه هر یک از طرفین نکاح نسبت به شخصیت و طرف مقابل می باشد و یا ممکن است اشتباه در نکاح اشتباه در ویژِگی ها و خصوصیت های فردی طرف مقابل باشد.

اشتباه در نکاح

بعضی از اشتباهات، در نکاح تأثیر مستقیم گذاشته و آن را باطل می کند و بعضی دیگر تأثیر چندانی ندارد.

اشتباه در شخصیت و هویت طرف مقابل

در این اشتباه شخص دیگری که مورد نظر مرد و یا زن نمی باشد، به عنوان طرف عقد نکاح قرار می گیرد. یعنی زنی مایل به ازدواج با مردی بوده که از قبل او را دیده است و در زمان نکاح به تصور اینکه این مرد همان مرد می باشد نکاح با او را قبول می کند، اما بعداً متوجه می شود که اشتباه کرده است .

اشتباه در نکاح
اشتباه در ویژگی ها و خصوصیت طرف مقابل

اگر اشتباه در ویژگی ها و خصوصیاتی باشد، که طرف دیگر به خاطر آنها راضی به ازدواج با این مرد و یا زن شده است و حال خلاف آن ویژگی ها آشکار شود و شخص متوجه شود که گمان و ظن اشتباهی از ویژگی های طرف مقابل داشته، این اشتباه هم در صورتی که علت عمده ازدواج مرد و یا زن با طرف مقابل بوده، می تواند منجر به بطلان عقد شود. به طور مثال مرد تصور می کرد که زن هنر خاصی دارد و به خاطر آن ویژگی و صفت خاص با آن زن ازدواج می کند؛ سپس متوجه شود که وصف مذکور در طرف مقابل وجود ندارد. این نوع اشتباهات که معمولاً بقای زندگی بر آن استوار می شود می تواند منجر به باطل شدن عقد گردد. پس اگر اشتباه، اشتباه در ویژگی ها و خصوصیاتی باشد که بنای زندگی بر آن استوار است باعث بطلان عقد نکاح می گردد.

  مهلت پرداخت دیه

اگر اشتباه، اشتباه در ویژگی هایی باشد که پایه و بنای زندگی بر آن استوار نیست، بلکه از عوامل تحریک کننده شخص به ازدواج بوده این اشتباهات موجب بطلان عقد نکاح نمی شود. بلکه فقط حق فسخ را برای شخص به وجود می آورد. بعضی از اشتباهات اصلاً تأثیری در ازدواج ندارد. مانند زمانی که شخص تصور می کند طرف از مقام اجتماعی بالایی برخورداراست اما طرف مقابل هرگز به آن اقرار و یا صراحتاً بیان نداشته و این فقط تصور خود شخص بوده و بعد از این که اشتباه و غلط بودن تصورش آشکار شود چنین اشتباهی هیچ تاثیری در نکاح ندارد .

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره حقوقی در رابطه با امر اشتباه در نکاح ، می توانید با کارشناسان حقوقی ما در گروه وکلای عدل جویان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *