ارش و نحوه ی محاسبه ی آن

ارش و نحوه ی محاسبه ی آن

دیه یکی از انواع مجازات هایی است که قانون گذار برای جرایمی که همراه با صدمات جسمی و جانی باشد در نظر گرفته است. اما گاهی قانون گذار برای یک عضو خاص از بدن که صدمه دیده است دیه تعیین نگرده است بلکه برای آن ارش تعیین شده است.
ارش

ارش در لغت به معنای درگیری و نزاع است. ارش جراحت را، دیه جراحتی دانسته اند که مقدار آن معلوم نباشد و نیز مالی است که شخص در ازای تفاوت بین مال سالم و معیوب می پردازد.

دیه در قانون طبق ماده ۴۴۶ قانون مجازات اسلامی بدین صورت تعریف شده است : ” ارش ، دیه غیرمقدر است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تأثیر آن بر سلامت مجنیٌ علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند . مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر اینکه در این قانون ترتیب دیگري مقرر شود “.

ارش جزایی که به آن « ارش غیر مقدر » یا «ارش حکومت» یا « حکومت» نیز گفته می شود با ارزش جنایت یا ارزش مقدر تفاوت اندکی دارد و آن تفاوت در این است که مقدار ارش جزایی یا ارش حکومت را دادگاه معین و نسبت به آن حکم می کند و حال آنکه مقدار ارش جنایت را شرع یا قانون مشخص کرده است و دادگاه فقط همان را حکم می کند و نیازی به تعیین دادگاه نیست.
نحوه محاسبه ارش

در همان ماده ۴۴۶ قانون مجازات اسلامی قانون گذار نحوه محاسبه ارش را مشخص کرده است . طبق این ماده ارش را می توان با توجه به موارد زیر مشخص کرد :

ابتدا قاضی موضوع را به کارشناس ارجاع می دهد تا کارشناس میزان خسارت وارد شده را مشخص کند . قاضی با توجه به ۴ مورد میزان ارش را مشخص می کند :

۱- نظر کارشناس

۲- نوع و کیفیت جنایت

۳- تاثیر جنایت بر سلامت قربانی

۴- میزان خسارت وارد شده به قربانی با توجه به میزان دیه مشخص شده

قاضی با در کنار هم قرار دادن موارد بالا میزان ارش را محاسبه می کند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *