وکیل اجرت المثل ایام زناشویی

وکیل متخصص اجرت المثل ایام زناشویی : در ایام زناشویی زن و مرد یکسری وظایف و تکالیفی دارند که در مقابل یکدیگر بایستی انجام دهند و اما زن یکسری از اموراتی که هیچ تعهدی به آن ندارد را انجام می دهد که با توجه به شرایطی که در ادامه به آن پرداخته می شود اجرت المثل به آن امورات تعلق می گیرد.در ابتدا باید به معنای اجـرت المثل اشاره کنیم. اجـرت المثل به این معنا می باشد که یک عمل در مقایسه با نمونه های مشابه چه مقدار ارزش دارد و درعرف به این عمل چه مقدار دستمزد پرداخت می شود.

اجرت المثل در مورد زنان خانه دار نیز به کار می رود و اجرت المثل در مورد زنان خانه‌دار به معنای دستمزدی است که زوجه در مقابل انجام کارهای منزل از زوج دریافت می کند. اصل چنین می باشد که زن این اعمال و اقدامات را برای حفظ و نگهداری خانه و منزل مشترک زوجین بدون قصد تبرع انجام می دهد. مگر اینکه خلاف آن آشکار شود. کارهایی که زوجه در خانه مشترک خود و زوج انجام می دهد دارای اجـرت می باشد.

اعمال زن در منزل مشترک هرگز رایگان نبوده و اگر زن درخواست کند می‌تواند اجـرت المـثل ایام زوجیت را دریافت کند و مستحق دریافت دستمزد و اجـرت المثـل می باشد.

وکیل اجرت المثل ایام زناشویی

تاثیر وضعیت مالی زوج برای اجرت المثل

در اجرت المثل اوضاع و احوال مالی مرد مورد توجه قرار نمی گیرد. یعنی برای تعیین میزان اجـرت المـثل اهمیتی به وضع درآمدی و مالی مرد داده نمی شود، بلکه برای تعیین اجـرت‌المـثل به کارشناس دادگستری رجوع می شود و این کارشناس دستمزد و یا در واقع حق الزحمه زن را نسبت به کارهایی که در خانه مشترک انجام داده مشخص می کند. همچنین باید توجه نمود که برای دریافت اجـرت المثـل زن نباید نیت و قصد تبرع در انجام امور خانه را داشته باشد.

شرایط دریافت اجرت المثل

برای دریافت اجـرت المـثل توسط زوجه باید مجموعه شروطی وجود داشته باشد ازجمله آن شرایط

  1. زن نباید به قصد تبرع و رایگان کارهای منزل و خانه را انجام داده باشد که در اکثر موارد این ادعا توسط قضات نسبت به تبرعی نبودن اقدامات زن در انجام کارهای منزل پذیرفته می شود.
  2. شرط اساسی و مهم برای دریافت اجرت المثل زن این می باشد که درخواست طلاق نباید از سوی زوجه انجام شده باشد یعنی دادخواست طلاق حتما باید ابتدا از طرف زوج تنظیم شود. پس باید این شوهر باشد که ابتدا قصد طلاق را داشته باشد واقدام به طلاق نماید.
  3. اثبات این نکته که زوجه به دستور و درخواست زوجه این اعمال را در منزل مشترک انجام داده است.
  4. ناشزه نبودن زن در طول ایام زوجیت می باشد یعنی اینکه زن در طول مدت زندگی مشترک از شوهر خود تمکین کرده باشد و به وظایف زناشویی خود اعم از معاضدت و وفاداری و حسن معاشرت عمل کرده باشد، در صورتی که علت طلاق زوج از زوجه عدم تمکین زوجه از زوج باشد و یا عدم انجام وظایف زناشویی باشد در صورت اثبات در دادگاه زن به هیچ وجه نمی تواند درخواست اجـرت المـثل کند و هرگز اجـرت المثـل به زن تعلق نخواهد گرفت.

اجرت المثل زن در نکاح موقت

در نکاح موقت مطابق قانون مدنی اجرت المثل بر زن و زوجه تعلق نمی گیرد و اصلا اجـرت المثـل در نکاح موقت وجود ندارد. اما خود زوجین و طرفین نکاح موقت می توانند در ضمن عقد نکاح موقت بر پرداخت اجـرت‌المـثل توافق کنند و پرداخت آن شروط ضمن عقد نکاح موقت قرار دهند.

عوامل تاثیر گذار در مقدار اجرت المثل زوجه

اجرت المثل زنان به طور یکسان نمی باشد و با توجه به عواملی با یکدیگر متفاوت می‌باشد، از جمله این عوامل تأثیرگذار عبارت است از: میزان سواد و تحصیلات زوجه و شغل پدر زن و محل زندگی زوجه قبل از ازدواج و جایگاه اجتماعی و شئون زن و تعداد سالهای زندگی مشترک زوجین و همچنین تعداد فرزندان تاثیرگذار می باشد.

ضمانت اجرا

ضمانت اجرا عدم پرداخت اجرت المثل: در صورتی که مرد پس از محکوم شدن به پرداخت اجرت المثل از پرداخت آن استنکاف ورزد، مطابق ماده ۲ قانون اجرای محکومیت های مالی، زوجه می تواند اموال محکوم علیه یعنی زوج را توقیف کند و همچنین زوجه می تواند تقاضای حبس زوج را کند تا زمانی که مرد اجرت المثل زن را پرداخت نکرده و یا ادعای اعسار مرد پذیرفته شود.

و یا اینکه خود زوجه رضایت به آزادی وی دهد و طول مدت حبس مرد در صورت عدم پرداخت اجـرت المـثل تا زمان پرداخت آن و یا اثبات ادعای اعسار و تقسیط اجـرت المثـل و یا تا زمان رضایت زوجه می باشد و جز دیون مرد می باشد و به محض اینکه مالی از مرد کشف شود زوجه این حق را دارد که با معرفی کردن آن مال آن را توقیف کند و به دستور دادگاه از طریق همان مال اجرت‌المثل زن پرداخت شود.

اقدامات لازم

اقدامات لازم برای دریافت مشاوره حقوقی اجرت المثل تنظیم دادخواست در دفاتر خدمات قضایی و تحویل مدارک لازم از جمله شناسنامه و کارت ملی جهت احراز هویت و همچنین تقدیم عقدنامه نکاح و یا سند طلاق می باشد.

روند رسیدگی

زوجه برای دریافت اجـرت المـثل باید بعد از تنظیم دادخواست طلاق از طرف مرد درخواست اجرت المثل ایام زوجیت را نماید. برای درخواست اجـرت المـثل ایام زوجیت باید دادخواستی را با عنوان مطالبه اجـرت المثل ایام زوجیت در دفاتر خدمات قضایی تنظیم نمایند. پس از تشکیل دادگاه زن باید امور و اعمالی را که در خانه مشترک با مرد و به دستور مرد انجام داده را بیان کرده و همچنین بیان دارد که این اقدامات را به رایگان انجام نداده پس از احراز این مسئله که این اقدامات توسط زن به تبرع انجام نشده دادگاه دستور پرداخت اجـرت المثـل می دهد.

در صورتی که زوجین بر مقدار اجرت‌المثل توافق کنند. همان مبلغ توافقی باید توسط زوج پرداخت شود اما اگر توافقی فی مابین طرفین حاصل نشود. دادگاه دستور به کارشناسی در مسئله اجـرت المثـل زوجه می دهد،

پس از تعیین مقدار اجرت  المثل زوج محکوم به پرداخت آن می شود. در صورت عدم پرداخت توسط مرد زوجه می تواند اموال زوج را توقیف کرده و از آن اموال اجـرت المـثل خود را مطالبه کند. همچنین زوجه می تواند در صورتی که مرد از پرداخت اجرت المثل امتناع ورزد، تقاضای حبس زوج را نمایید. تا زمانی که اجرت المثل توسط مرد پرداخت شود، یا ادعای اعسار مرد اثبات شود و اجرت المثل تقسیط شود و یا اینکه خود زوجه نسبت به آزادی زوج رضایت دهد و یا اینکه مرد تا ۳۰ روز بعد از صدور ابلاغ اجرائیه دعوای اعسار را اقامه کرده باشد.

بهترین وکلا و مشاوران در امور خانواده

گروه حقوقی عدل جویان در راستای بهره مند شدن مردم از خدمات حقوقی از طریق مختلف امکان برقرای ارتباط با وکلا و مشاوران حقوقی متخصص را فراهم آورده است. شما عزیزان برای ارتباط با وکیل متخصص در امور خانواده ، تمکین،  نفقه و امثالهم می توانید به دفتر وکالت واقع درغرب تهران، صادقیه ، خیابان شهدای صادقیه جنوبی، پلاک۴۱ طبقه۴ مراجعه فرمایید.

همچنین شما عزیزان می توانید با شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱- 09120346341 تماس حاصل فرمایید و با وکلا و مشاوران حقوقی متخصص در ارتباط باشید. علاوه بر این شما می توانید به صورت ۲۴ ساعته و شبانه روزی به سایت عدل جویان مراجعه کنید و در قسمت ( پرسش سوال حقوقی ) سوال خود را مطرح سازید تا وکلا و مشاوران حقوقی متخصص ما در اسرع وقت به سوال شما پاسخ دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *