پرسش و پاسخ حقوقیدسته بندی: حقوقیخروج از کشور-پاسپورت
ریحانه 2 سال قبل

با سلام
من میخوام برای عید همراه با دختر و مادرم بریم ترکیه.پدر من در قید حیاته. خودم از شوهرم طلاق گرفتم و دخترم 5 سالشه. برای خروج از کشور و اخذ پاسپورت باید اجازه داشته باشیم؟
با تشکر.

1 پاسخ
امید شاه مرادی عضو سایت 2 سال قبل

سلام. به طور کلی در خصوص اخذ پاسپورت و خروج بانوان از کشور قوانینی وجود دارد که مختصرا عبارت است از:
1- دختران بالای 18 سال برای خروج از کشور نیاز به اجازه پدر دارند ولی برای اخذ گذرنامه نیاز به اجازه ندارند.
2- صدور گذرنامه خانم های متاهل نیازمند اجازه همسر می باشد. طبق ماده 18 قانون صدور گذرنامه، شوهر می تواند هر زمان و به هردلیلی، با مراجعه به اداره گذرنامه از اجازه خود عدول کند و همسر را ممنوع الخروج نماید.
3- خانم های مطلقه تا سقف سنی 40 سال برای گرفتن گذرنامه نیاز به اجازه ولی قهری (پدر- جد پدری) یا دادگاه دارند.