کلاهبرداری

کلاهبرداری : امروزه کلاهبرداری یکی از مهمترین از دغدغه هایی می باشد که ذهن افراد را به خود مشغول کرده است تا مبادا اندوخته خود را که سالها تلاش کرده اند از دست ندهند.

بسیاری از افراد برای کلاهبرداری ترفندهای مختلفی را مورد توجه قرار داده که هر کدام از آن ها دارای جرم های مختلفی می باشد. لذا انواع کلاهبرداری، چگونگی اثبات  و چگونگی شروع دعوا و شکایت از کلاهبرداران نکته ای می ‌باشد که همواره توجه افراد را به خود جلب کرده است. کلاهبرداری به عنوان یکی از جرم های نسبتاً شایع در قانون تعاریف مختلفی را دارد.

ما در ادامه متن قصد داریم تا به این مقوله پرداخته و اطلاعات حقوقی مربوط به آن را به افراد ارائه دهیم، تا افراد در زمان مواجهه با این موضوع، بتوانند راه های حقوقی آن را پیگیری کرده و مورد توجه قرار دهند.

انواع کلاهبرداری

امروزه کلاهبرداری روش های مختلفی را دارد که با توجه به پیشرفته زندگی بشر در سطح دیجیتال، شکل دیجیتالی آن مانند فیشینگ به وجود آمده است.

از انواع کلاهبرداری ها می توان به فیشینگ یا جعل آدرس سایت اشاره کرد. در این راستا کلاهبرداری پیامکی و یا کلاهبرداری با دستگاه ‌های معروف به اسکیمر را    می توان نام برد.

اما نکات گفته شده در مورد روش های انجام این جرم تنها کلاهبرداری اینترنتی نبوده و کلاهبرداری با جعل رسید های بانکی، کلاهبرداری با عنوان مسابقه های مختلف، با استفاده از عناوین کار خیر، سایت های همسریابی،  با ارائه ردیف ‌های شغلی، حوزه های مربوط به بهداشت، استفاده از عناوین دولتی و… از روش های مختلف کلاهبرداری می باشد.

کلاهبرداری

در انواع کلاهبرداری ها گاهی مال افراد به تاراج می‌ رود که البته چیزی در حدود ۸۰ درصداز کلاهبرداری ‌ها ضررهای مالی می ‌باشد. اما بعضی از آن ها به وجهه و شخصیت افراد ضرر می ‌زند. در کل هر کدام از موارد مذکور گفته شده دارای جرم مشخصی می باشند. پس توجه داشته باشید که با روش‌ های مختلف از بروز این جرمر جلوگیری کرده و از دست کلاهبرداران فرار نمایید.

چگونگی اثبات

چند روش برای اثبات این جرم  از افراد مورد توجه قرار می‌ گیرد. اما گفتنی است که اگر شروط لازمه که در ادامه گفته می شود صادق باشد و یکی از آن ها برقرار باشد، می توان گفت که کلاهبرداری اثبات شده است.

  • اولین شرطی که می توان با آن نسبت به اثبات اقدام کرد، آن است که متهم  با استفاده از روش‌ های مختلف طرف مقابل را دچار فریب دهد. در اینجا فرد  می تواند با استفاده از روش‌ های متقلبانه قربانی را فریب داده و از او مالی را به تاراج ببرد.
  • دومین شرطی که وجود دارد، این است که فرد قربانی شده خود دروغ های کلاهبردار را باور کرده و اموال خود را در اختیار او قرار داده باشد. گفتنی است که هر کدام از این دو نمونه در شرایط کلاهبرداری صدق نماید، می توان نسبت به اثبات جرم اقدام نمود.

لذا هر کدام دارای روش‌ های خاص برای پیگیری می باشند و باید با در نظر گرفتن این روش نسبت به پیگیری آن اقدام نمود.

چگونگی شروع دعوا

یکی از نکاتی که همواره مورد توجه افراد می باشد، این است که شروع دعوا و رسیدگی به این جرم چگونه می باشد. در این مورد می توان گفت که طرفی که مورد کلاهبرداری واقع شده است، باید شکواییه خود را تنظیم کرده و به دادسرا آن را ارائه دهد که این جرم  قرار گدر آنجا واقع  شده است. لذا در این شکواییه باید تمامی اسناد و مدارکی که برای مجاب کردن قاضی نیاز است باید مورد استفاده قرار بگیرد.

در این مورد باید به دادسرایی مراجعه نمایید که جرم به وقوع پیوسته  در آن حوزه اتفاق افتاده باشد. توجه داشته باشید در تنظیم سند شکواییه و طرح دعوی باید نکات زیر را در دادخواست مذکور بیاورید.

کلاهبرداری

در دادخواست مربوط به طرح دعوای ، در ابتدا باید نام و نام خانوادگی به همراه نام پدر و مشخصات کامل خود را نوشته و سپس موضوع دعوا را عنوان کرده و به دادسرا تمامی نکات مرتبط با آن را در میان بگذارید. همچنین در این طرح دعوا آوردن تاریخ و چگونگی نوع کلاهبرداری مهم می باشد. در دعاوی کلاهبرداری  از وکیل کلاهبرداری کمک گرفته تا بعد ها دچار آسیب ها و ضرر هاب مالی نشوید .

در این شکوائیه باید میزان ضرر مالی را که به افراد وارد شده است، به خوبی عنوان شود. سپس با ارائه مشخصات کلاهبردار و پیوست مدارکه از دادگاه مربوطه خواستار پیگیری پرونده شوید.در این زمینه می توانید از وکیل دادگستری برای انجام مراحل کاری استفاده نمایید تا بتوانید پیروزی در پرونده خود را به دست آورید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *