مشاوره حقوقی فسخ نکاح

مشاوره حقوقی فسخ نکاح: در حقوق خانواده یک طلاق داریم و یک فسخ نکاح. هر دو درعمل به جدایی زن و شوهر منجر می شود اما با یکدیگر بسیار متفاوت می باشند وآثار متفاوتی را هم دارند در مشاوره حقوقی فسخ نکاح به تفاوت طلاق و فسخ نکاح اشاره خواهیم کرد.

نکته قابل توجه در مشاوره حقوقی فسخ نکاح توجه به این نکته است که ازدواج و نکاح هم یک قرارداد محسوب می شود مانند سایر قرارداد ها .ازدواج و نکاح هم یک قرارداد رسمی بین زن ومرد می باشد که طبق آن وظایف و مسئولیت هایی و حقوق و مزایایی متوجه طرفین نکاح می شود. همانطور که درمشاوره حقوقی فسخ نکاح بیان داشتیم بین طلاق و فسخ نکاح تفاوت هایی وجود دارد، تفاوت های بین فسخ نکاح و طلاق در حقیقت ویژگی های منحصر به فرد فسخ نکاح می باشد، در ادامه مشاوره حقوقی فسخ نکاح به ویژگی های فسخ نکاح اشاره خواهیم کرد.

مشاوره حقوقی حضوری فسخ نکاح

در ابتدا باید به اهمیت مشاوره حقوقی بپردازیم،بسیاری از مواقع وقتی شما با پرونده یا مشکل حقوقی مواجه می شوید به دلیل عدم آگهی نسبت به آن مسئله و مشکل حقوقی واکنش نادرستی نسبت به آن مسئله بروز می دهید، بنابراین در بسیاری از مواقع به دلیل جهل و ناآگاهی شما ازمسائل ابتدایی حقوق حق شما پایمال می شود، یا به دلیل عدم مشورت با وکیل یا مشاورحقوقی حق شما ضایع شده و دیگر نمی توانید نسبت به خود احقاق حق کنید.

موسسه حقوقی و دفتر وکالت عدل جویان نسبت به مراجعه کنندگان و موکلین خود که در زمان معین به دفتر وکالت گروه حقوقی عدل جویان واقع درصادقیه مراجعه کرده اند این تعهد را می دهد ، پرونده های که در اختیار آنها قرار می گیرد را با ۲وکیل دادگستری بررسی و پیگیری نمایند، این عمل می تواند به تسریع در جریان رسیدگی و احتمال پیروزی در پرونده و احقاق حق منجر شود.برای اخذ مشاره حقوقی فسخ نکل می توانید ببع دفتر وکالت گروه حقوقی عدل جویان در غرب تهران،صادقیه،خیبان شهدای صادقیه جنوبی ، جنب رستوارن پاییز ، پلاک۴۱طبقه۴ مراجعه کنید تا از مشاوره حقوقی حضوری گروه حقوقی عدل جویان بهره مند شوید.

ویژگی ها و مشخصات فسخ نکاح

 

 1. اولین خصوصیت منحصر به فرد فسخ نکاح که درحقیقت نشان دهنده تفاوت بین طلاق با فسخ نکاح می باشد، آن است که چنانچه زن ومرد با هم رابطه نزدیکی یا جنسی نداشته باشند وسپس در خواست فسخ نکاح را نمایند هیچ مهریه ای به زن تعلق نخواهد گرفت درحالی که در چنین حالتی اگر طلاق واقع می شد نصف مهریه به زن تعلق می گرفت.
 2. دومین ویژگی وخصوصیت فسخ نکاح آن است که شرایط خاص زن در طلاق اصلا در فسخ نکاح مهم نخواهد بود، ازجمله آن شرایط خاص : در دوران نفاس نبودن زن به هنگام طلاق است در حالی که در فسخ نکاح اصلا به نفاس بودن یا نبودن زن توجهی نمی شود و این سب راحت تر شدن جدایی وفسخ نکاح می شود.
 3. برای فسخ نکاح هیچ تشریفات خاصی و ویژه ای لازم نیست یعنی همین که طرفین نکاح اراده کنند می توانند به راحتی قرارداد نکاح خود را فسخ کنند در حالی که درطلاق حتما باید صیغه طلاق و جدایی جاری شود و ۲ نفر شاهد برای طلاق وجود داشته باشد.
 4. نکته قابل توجه در فسخ نکاح امکان اسقاط حق فسخ نکاح می باشد، به این معنا که هرکدام از طرفین نکاح در ضمن سند نکاح یا عقد خارج لازم دیگر حق فسخ نکاح را از خود ساقط کردن و دیگر حق فسخ نکاح را ندارند.
  ۵-امکان فسخ نکاح موقت نیز وجود دارد ، شما می توانید به راحتی یک صیغه نکاح موقت را یک طرفه و بدون رضایت طرف مقابل فسخ کنید در حالی که چنین چیزی در طلاق وجود ندارد.

مشاوره حقوقی فسخ نکاح

موارد فسخ نکاح در مشاوره حقوقی فسخ نکاح

فسخ نکاح تنها در ۳ صورت امکان پذیر می باشد:

 1. وجود عیوبی خاص در مردان و زنان که در ادامه مشاوره حقوقی فسخ نکاح با آن خواهیم پرداخت
 2. تدلیس در نکاح
 3. تخلف از شرط صفت

عیوبب در مردان که موجب حق فسخ نکاح برای زنان می شود:

خصاء

منظور اخته کردن آدمی می باشد

عنن

یک بیماری در مردان است ، همان ناتوانی در برطرف کردن نیازهای جنسی زن می باشد.

عیوب در زنان که موجب حق فسخ نکاح برای مردان می شود:

 • برص یک بیماری پوستی می باشد.

 • زمین گیر شدن زن

 • کور شدن زن از هردو چشم

 • جذام

نکته بسیار مهم درمشاوره حقوقی فسخ نکاح، آن است که در صورتی که امکان برطرف کردن عیوب مذکور در مشاوره حقوقی فسخ نکاح وجود داشته باشد حق فسخ برای طرف مقابل ایجاد نمی شود همچنین، مورد قابل توجه درمشاوره حقوقی فسخ نکاح آن است که دیوانگی و جنون از مواردی است که در صورت وجود در هرکدام از طرفین طرف دیگر حق فسخ نکاح را خواهد داشت.

مشاوره حقوقی تلفنی فسخ نکاح

مشاوره حقوقی تلفنی عدل جویان توسط وکلای دادگستری و مشاورین و دکترین حقوقی انجام می شود ؛ با استفاده از علم و تجربه حقوقی خود از طریق تلفنی بهترین و سریع ترین راه ها را برای رسیدن به حقتان بیان می کنند.یکی از افتخارات گروه حقوقی عدل جویان آن است که سعی بر آن شده که هیچ کس به دلیل مشکل مالی از کسب اطلاعات حقوقی واحقاق حق محروم نشود،در همین راستا اقدامات بزرگ و دل سوزانه ای انجام داده است ،یکی از این اقدامات ارائه مشاوره حقوقی تلفنی رایگان و همچنین ارائه مشاوره حقوقی رایگان در سایت گروه حقوقی عدل جویان می باشد که شما با مراجعه به سایت گروه حقوقی عدل جویان و کلیک بر روی قسمت (پرسیدن سوال جدید) می توانید سوال خود را مطرح سازید. عدم آگاهی نسبت به مسائل حقوقی می تواند آثار جبران ناپذیری بر زندگی شما بگذارد بنابراین با تماس با گروه حقوقی عدل جویان و کسب مشاوره حقوقی  فسخ نکاح به صورت تلفنی از حق و حقوق خود آگاهی پیدا کرده و نسبت به احقاق حق خود اقدام نمایید.

تدلیس در نکاح

ابتداعاً باید درمشاوره حقوقی نحوه فسخ نکاح ، تدلیس در نکاح را تعریف کنیم .تدلیس در لغت به معنای دروغ و فریب کاری است و از لحاظ حقوقی نیز تدلیس در نکاح به معنای دروغگویی و نسبت دادن ویژگی ها و صفات خوب به خود و پنهان کردن وپوشاندن عیب ها ونواقصی است که در صورت آگاهی، طرف مقابل دیگر از ازدواج منصرف خواهد شد برای مثال مرد خود را صاحب یک کارحانه معرفی کند در حالی که اصلا چنین چیزی درست نیست یا زن، خود را باکره معرفی کند در حای که زن، باکره نیست در چنین شرایطی پس از آگاهی زوج یا زوجه از عیوب یا دورغ کاری و فریبکاری طرف مقابل، حق فسخ نکاح را با استناد به تدلیس در نکاح خواهد داشت. باید در مشاوره حقوقی فسخ نکاح بیان داریم در قانون برای تدلیس در نکاح مجازات کیفری در نظر گرفته شده است.

مجازات تدلیس در نکاح در مشاوره حقوقی فسخ نکاح

در مشاوره حقوقی فسخ نکاح بیان داشتیم که یکی از راه های فسخ نکاح، تدلیس در نکاح می باشد.در صورت تدلیس در نکاح از طرف یکی ازطرفین نکاح ، طرف دیگر می تواند نکاح را فسخ کند علاوه براین فرد مدلس یا فریب کار به مجازات کیفری محکوم می شود. ما باید درمشاوره حقوقی فسخ نکاح بیان داریم زن یا مردی که تدلیس در نکاح نموده به مجازات کیفری حبس از ۶ماه تا ۲سال محکوم خواهد شد.

مشاوره حقوقی رایگان فسخ نکاح

شاید یکی از عوامل عدم مراجعه مردم به وکیل دادگستری هزینه های مربوط به پیگیری پرونده توسط وکیل می باشد .گروه حقوقی عدل جویان با درک این مسئله و با هدف کمک و یاری رساندن به شما عزیزان در راه رسیدن به حقوق تان اقدام به ارائه مشاوره حقوقی فسخ نکاح به صورت  رایگان می نماید ، انجام مشاوره حقوقی رایگان توسط گروه حقوقی عدل جویان یکی از اقدامات گروه حقوقی عدل جویان در راستای افزایش سطح آگاهی مردم از مسائل حقوقی می باشد که این خود یکی از اهداف گروه حقوقی عدل جویان از روز تاسیس بوده است.

تخلف از شرط وصف

تخلف از شرط صفت یکی دیگر از مواردی که موجب فسخ نکاح می شود و باید درمشاوره حقوقی فسخ نکاح به آن اشاره کرد، بسیاری از افراد تدلیس و تخلف از شرط صفت را یکی می دانند در حالی که تفاوت بین تدلیس در نکاح و تخلف از شرط صفت وجود دارد . در تدلیس در نکاح فرد مدلس یا فریب کار با آگاهی و سؤنیت اقدام به فریب کاری می نماید اما درتخلف از شرط صفت فرد بدون سؤنیت و بدون آگاهی و از روی جهل، عیب خود را بیان نکرده یعنی خودش نیز از عیب خود آگاهی نداشته است یا گمان می کرده که پدرش کارخانه را به وی منقل کند اما پدرش به یکباره از این کار منصرف شده دراین صورت فرد دچار تخلف از شرط صفت شده دراین صورت طرف مقابل حق فسخ نکاح را خواهد داشت اما چون سؤنیت و قصد مجرمانه نداشته دیگر مجازات کیفری برای وی نخواهد بود.

مهریه در فسخ نکاح

چنانچه فی مابین طرفین نکاح رابطه نزدیکی شکل گرفته باشدوسپس نکاح را فسخ کنند مرد باید تمام مهریه زن را به وی پرداخت نماید.اما چنانچه فی مابین طرفین نکاح رابه نزدیکی و جنسی برقرار نشده باشد هیچ مهریه بر زن تعلق نخواهد گرفت.
نکته بسیار مهم و کاربرد در مشاوره حقوقی فسخ نکاح عدم تعلق گرفتن مهریه بر زنی که تدلیس نموده
می باشد،اگر زنی تدلیس درنکاح کند و سپس شوهر وی با استناد به تدلیس در نکاح ، نکاح را فسخ کند هیچ مهریه ر زن تعلق نخواهد گرفت.

مشاوره حقوقی فسخ نکاح در غرب تهران

گروه حقوقی عدل جویان در غرب تهران،صادقیه، اقدام به ارائه مشاوره حقوقی در همه مسائل حقوقی توسط وکلای دل سوز و متعهد خود می نماید برای بهره مند شدن از ارزانترین و کاربردی ترین مشاوره حقوقی فسخ نکاح به دفتر وکالت گروه حقوقی عدل جویان واقع درغرب تهران،صادقیه مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *