مشاوره حقوقی فسخ نکاح

مشاوره حقوقی فسخ نکاح: در حقوق خانواده یک طلاق داریم و یک فسخ نکاح. هر دو درعمل به جدایی زن و شوهر منجر می شود اما با یکدیگر بسیار متفاوت می باشند وآثار متفاوتی را هم دارند.

 ازدواج و نکاح هم یک قرارداد محسوب می شود مانند سایر قرارداد ها .ازدواج و نکاح هم یک قرارداد رسمی بین زن ومرد می باشد که طبق آن وظایف و مسئولیت هایی و حقوق و مزایایی متوجه طرفین نکاح می شود.

بین طلاق و فسخ نکاح تفاوت هایی وجود دارد، تفاوت های بین فسخ نکاح و طلاق در حقیقت ویژگی های منحصر به فرد فسخ نکاح می باشد.

موسسه حقوقی و دفتر وکالت عدل جویان نسبت به مراجعه کنندگان و موکلین خود  این تعهد را می دهد ، پرونده های که در اختیار آنها قرار می گیرد را با ۲وکیل دادگستری بررسی و پیگیری نمایند،

این عمل می تواند به تسریع در جریان رسیدگی و احتمال پیروزی در پرونده و احقاق حق منجر شود.

به دفتر وکالت ما در غرب تهران،صادقیه،خیبان شهدای صادقیه جنوبی ، جنب رستوارن پاییز ، پلاک۴۱طبقه۴ مراجعه کنید تا از مشاوره حقوقی حضوری  بهره مند شوید.

ویژگی ها و مشخصات فسخ نکاح

 

 1. اولین خصوصیت منحصر به فرد فسخ نکاح که درحقیقت نشان دهنده تفاوت بین طلاق با فسخ نکاح می باشد، آن است که چنانچه زن ومرد با هم رابطه نزدیکی یا جنسی نداشته باشند وسپس در خواست فسخ نکاح را نمایند هیچ مهریه ای به زن تعلق نخواهد گرفت درحالی که در چنین حالتی اگر طلاق واقع می شد نصف مهریه به زن تعلق می گرفت.
 2. دومین ویژگی وخصوصیت فسخ نکاح آن است که شرایط خاص زن در طلاق اصلا در فسخ نکاح مهم نخواهد بود، ازجمله آن شرایط خاص : در دوران نفاس نبودن زن به هنگام طلاق است در حالی که در فسخ نکاح اصلا به نفاس بودن یا نبودن زن توجهی نمی شود و این سب راحت تر شدن جدایی وفسخ نکاح می شود.
 3. برای فسخ نکاح هیچ تشریفات خاصی و ویژه ای لازم نیست یعنی همین که طرفین نکاح اراده کنند می توانند به راحتی قرارداد نکاح خود را فسخ کنند در حالی که درطلاق حتما باید صیغه طلاق و جدایی جاری شود و ۲ نفر شاهد برای طلاق وجود داشته باشد.
 4. نکته قابل توجه در فسخ نکاح امکان اسقاط حق فسخ نکاح می باشد، به این معنا که هرکدام از طرفین نکاح در ضمن سند نکاح یا عقد خارج لازم دیگر حق فسخ نکاح را از خود ساقط کردن و دیگر حق فسخ نکاح را ندارند.
  ۵-امکان فسخ نکاح موقت نیز وجود دارد ، شما می توانید به راحتی یک صیغه نکاح موقت را یک طرفه و بدون رضایت طرف مقابل فسخ کنید در حالی که چنین چیزی در طلاق وجود ندارد.
  مشاوره حقوقی مطالبه مهریه

مشاوره حقوقی فسخ نکاح

موارد فسخ نکاح در مشاوره حقوقی فسخ نکاح

فسخ نکاح تنها در ۳ صورت امکان پذیر می باشد:

 1. وجود عیوبی خاص در مردان و زنان که در ادامه  به آن خواهیم پرداخت
 2. تدلیس در نکاح
 3. تخلف از شرط صفت

عیوبب در مردان که موجب حق فسخ نکاح برای زنان می شود:

خصاء:

منظور اخته کردن آدمی می باشد

عنن

یک بیماری در مردان است ، همان ناتوانی در برطرف کردن نیازهای جنسی زن می باشد.

عیوب در زنان که موجب حق فسخ نکاح برای مردان می شود:

 • برص یک بیماری پوستی می باشد.
 • زمین گیر شدن زن
 • کور شدن زن از هردو چشم
 • جذام

نکته بسیار مهم در مشاوره حقوقی فسخ نکاح، آن است که در صورتی که امکان برطرف کردن عیوب مذکور وجود داشته باشد حق فسخ برای طرف مقابل ایجاد نمی شود همچنین، مورد قابل توجه  آن است که دیوانگی و جنون از مواردی است که در صورت وجود در هرکدام از طرفین طرف دیگر حق فسخ نکاح را خواهد داشت.

مشاوره حقوقی رایگان

بی شک کسب اطلاعات حقوقی و کاربردی از افراد متخصص مطئمن ترین و عاقلانه ترین راه برای آگاه شدن از روند رسیدگی و را ه حل مشکل حقوقی می باشد .برای این منظور تیم حقوقی ما مشاوره حقوی رایگان از طریق شماره

۴۴۳۸۶۵۸۱ -۰۲۱به شما عزیزان ارائه می دهد . بدین طریق می توانید از  مشاوره حقوقی تلفنی بهره مند شده و در کوتاه ترین زمان برای  پرسش حقوقی خود پاسخی دقیق و درست دریافت کنید

  مشاوره حقوقی الزام به تحویل مبیع

تدلیس در نکاح

ابتداعاً باید در نحوه فسخ نکاح ، تدلیس در نکاح را تعریف کنیم .تدلیس در لغت به معنای دروغ و فریب کاری است و از لحاظ حقوقی نیز تدلیس در نکاح به معنای دروغگویی و نسبت دادن ویژگی ها و صفات خوب به خود و پنهان کردن وپوشاندن عیب ها ونواقصی است که در صورت آگاهی، طرف مقابل دیگر از ازدواج منصرف خواهد شد .

برای مثال مرد خود را صاحب یک کارحانه معرفی کند در حالی که اصلا چنین چیزی درست نیست یا زن، خود را باکره معرفی کند در حای که زن، باکره نیست در چنین شرایطی پس از آگاهی زوج یا زوجه از عیوب یا دورغ کاری و فریبکاری طرف مقابل، حق فسخ نکاح را با استناد به تدلیس در نکاح خواهد داشت.

مجازات تدلیس در نکاح

 یکی از راه های فسخ نکاح، تدلیس در نکاح می باشد. در صورت تدلیس در نکاح از طرف یکی ازطرفین نکاح ، طرف دیگر می تواند نکاح را فسخ کند علاوه براین فرد مدلس یا فریب کار به مجازات کیفری محکوم می شود.

زن یا مردی که تدلیس در نکاح نموده به مجازات کیفری حبس از ۶ماه تا ۲سال محکوم خواهد شد.

تخلف از شرط وصف

تخلف از شرط صفت یکی دیگر از مواردی که موجب فسخ نکاح می شود ، بسیاری از افراد تدلیس و تخلف از شرط صفت را یکی می دانند در حالی که تفاوت بین تدلیس در نکاح و تخلف از شرط صفت وجود دارد .

  الزام به ثبت ازدواج

در تدلیس در نکاح فرد مدلس یا فریب کار با آگاهی و سؤنیت اقدام به فریب کاری می نماید اما درتخلف از شرط صفت فرد بدون سؤنیت و بدون آگاهی و از روی جهل، عیب خود را بیان نکرده یعنی خودش نیز از عیب خود آگاهی نداشته است یا گمان می کرده که پدرش کارخانه را به وی منقل کند اما پدرش به یکباره از این کار منصرف شده دراین صورت فرد دچار تخلف از شرط صفت شده دراین صورت طرف مقابل حق فسخ نکاح را خواهد داشت اما چون سؤنیت و قصد مجرمانه نداشته دیگر مجازات کیفری برای وی نخواهد بود.

مهریه در فسخ نکاح

چنانچه فی مابین طرفین نکاح رابطه نزدیکی شکل گرفته باشدو سپس نکاح را فسخ کنند مرد باید تمام مهریه زن را به وی پرداخت نماید.

اما چنانچه فی مابین طرفین نکاح رابه نزدیکی و جنسی برقرار نشده باشد هیچ مهریه بر زن تعلق نخواهد گرفت.
نکته بسیار مهم و کاربردی در مشاوره حقوقی تدلیس در نکاح ، عدم تعلق گرفتن مهریه بر زنی که تدلیس نمودهمی باشد.

اگر زنی تدلیس درنکاح کند و سپس شوهر وی با استناد به تدلیس در نکاح ، نکاح را فسخ کند هیچ مهریه ر زن تعلق نخواهد گرفت.

تیم حقوقی ما  در غرب تهران،صادقیه، اقدام به ارائه خدمات حقوقی  در همه مسائل حقوقی توسط وکلای دل سوز و متعهد خود می نماید به دفتر وکالت ما  واقع درغرب تهران،صادقیه مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *