مشاوره حقوقی اجرت المثل

مشاوره حقوقی اجرت المثل:در بعضی از موارد آنچه که در عرف ما جریان دارد برخلاف قانون می باشد یعنی عرف و قانون در بعض از موارد در تضاد با هم می باشند اما این نوع تضاد، تضادی نیست که به طور گسترده نظم جامعه را بر هم بریزد و موجب هرج و مرج در سطح جامعه نمی شود؛یکی از این موارد تضاد عرف و قانون در مسئله اجرت المثل  زن می باشد،در مشاوره حقوقی اجرت المثل به تفصیل درباره آن بحث خواهیم کرد.

عرف در خانواده های ایرانی چنین می باشد ؛ به هنگامی که زنی با مردی ازدواج می کند و وارد منزل شوهرش می شود باید تمام امور مربوط به خانه اعم از تمیز کاری و پخت و پز و..را انجام دهد و اجرتی هم بابت این موضوع دریافت نکند انگار انجام دادن این افعال  یک وظیفه قلمداد شده اما باید درمشاوره حقوقی حقوقی اجرت المثل بیان داریم که انجام دادن امور منزل و امور مذکور در مشاوره حقوقی اجرت المثل اصلا جزو وظایف زوجه یا زن نمی باشد و هیچ مردی نمی تواند زن را ملزم به انجام این امور کند، چنانچه زنی اعمال مذکور اعم از پخت وپز ونظافت و..را در منزل شوهر انجام داد، می تواند از شوهرش اجرت المثل دریافت کند.

مشاوره حقوقی اجرت المثل

مشاوره حقوقی اجرت المثل

اجرت المثل را می توان حقوق یا دستمزدی برای زوجه بابت اعمالی که در منزل شوهر انجام داده تعریف کرد حال برای برخی این مسئله پیش می آید که چرا مرد برای اعمالی که زن در منزل انجام می دهد  که لازمه  استحکام و پایداری خانواده می باشد و عملی  است که زوجه بابت زندگی مشترک انجام داده پولی یا دستمزدی پرداخت نماید؟!

  مشاوره حقوقی مزاحمت تلفنی

جواب این سوال به این قاعده برمی گردد ؛ هر فعل و عملی که انسان انجام می دهد باید بابت آن حقوق و دستمزد دریافت کند مگر در صورتی که قصد تبرع داشته باشد به این معنا که بخواهد آن عمل را رایگان انجام دهد.نکته بسیارمهم در مشاوره حقوقی اجرت المثل که باید بیان شود و بانوان بایدبرآن توجه بسیار داشته باشند ؛محرومیت زنان در برخی از موارد از اجرت المثل می باشد. مطابق قانون ، زنان در بعضی از موارد از اجرت المثل محروم می شوند که در ادامه مشاوره حقوقی اقامه دعاوی اجرت المثل بیان خواهیم داشت.

مواردی که زن از اجرت المثل محروم می شود:

همانطورکه در مشاوره حقوقی اجرت المثل بیان شد قانون ممکن است بنا به دلایلی که بیان می کنیم زن را از گرفتن حق اجرت المثل محروم کند از جمله آن موارد:

  1. در صورتی که زوجه اجرت المثل را مطالبه کرده باشد  و درخواست طلاق هم از طرف زوجه باشد،مطابق قانون چنانچه درخواست طلاق از طرف زوجه باشد هرگز به وی اجرت المثل تعلق نمی گیرد.
  2. از دیگر مواردی که زوجه از اجرت المثل محروم می شود طلاق توافقی می باشد، در طلاق توافقی معمولا توافق می شود که زوجه از حق اجرت المثل خودش بگذرد و دیگر حقی نسبت به اجرت المثل نداشته باشد.
  3. چنانچه زوجه عامل و سبب اصلی طلاق باشد یعنی طلاق به دلیلی که مربوط به زوجه می باشد اعم از نشوز زن یا رفتار نامناسب زن و ….واقع شود دیگر اجرتالمثلی به وی تعلق نمی گیرد.

مشاوره حقوقی تلفنی اجرت المثل

تمامی شما عزیزان می توانید با گروه حقوقی عدل جویان تماس حاصل فرمایید و مشاوره حقوقی اجرت المثل را با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان ممکن کسب نمایید،مشاوران و وکلای دل سوز عدل جویان از طریق تماس تلفنی، راهشگا ترین و سومند ترین مشاوره حقوقی تلفنی اجرت المثل را برای شما ارائه خواهند داد.

  مشاوره حقوقی دستور فروش ملک مشاع

مقدار اجرت المثل

مسئله مورد اختلاف و مورد بحث در مشاوره حقوقی اجرت المثل و پرونده های حقوقی ، میزان و مقدار اجرت المثلی است که به زن یا زوجه تعلق می گیرد.  اگر مقدار و میزان اجرت المثل در حین وقوع نکاح در صیغه نامه نکاح مطرح شده و ثبت شده باشد ،دراین صورت مشکلی در مقدار اجرت المثل نخواهد بود اما چنانچه توافق بر مقدار اجرت المثل صورت نپذیرفته باشد معمولا دادگاه نظر به اوضاع خانوادگی و پدری زوجه و تحصیلات زوجه و شخصیت وی و مدت زمانی که در رابطه زوجیت با مرد بوده اجرت المثل تعین می کند.

مشاوره حقوقی حضوری اجرت المثل

اگر مشکل حقوقی و پرونده شما پرونده ای باشد که نیاز به بررسی دقیق تر داشت شما عزیزان می توانید به دفتر گروه حقوقی عدل جویان واقع در صادقیه مراجعه حضوری داشته باشید و مشاوره حقوقی حضوری اجرت المثل را توسط وکلای با تجربه و متعهد عدل جویان دریافت نماید.

تفاوت اجرت المثل با نحله

نحله مبلغی است که به هنگام طلاق به زوجه در صورتی که اجرت المثل بر وی تعلق نگرفته باشد پرداخت می شود.دلیل آن هم همان قاعده که در ابتدای مشاوره حقوقی اجرت المثل بیان داشتیم مبنی براینکه عمل هر فرد چنانچه بدون قصد تبرع باشد مستحق دستمزد است،بنابراین اگر زنی ثابت نماید که که در طول زندگی مشترک اعمالی را انجام داده که طبق قانون وظیفه وی نبوده و این اعمال را به درخواست شوهرش انجام داده و  به دستور دادگاه و بنابر دلایلی ازاجرت المثل محروم شده قاضی محترم می تواند مبلغی را با در نظر گرفتن توانایی و قدرت مالی زوج به زوجه اهداء کند. نحله را تنها پس از وقع طلاق می توان مطالبه کرد بنابراین نحله را نمی توان  درحین زندگی از شوهر مطالبه کرد.

  مشاوره حقوقی خسارت تاخیر تادیه

اصل بر قصد تبرع است یا عدم تبرع؟

برابر فقه و رویه های قضایی و با توجه به عرف جامعه ما که زوجه معمولا کارها ی منزل را با قصد تبرع و بدون دریافت پول انجام می دهد اصل بر قصد تبرع می باشد یعنی اصل در رایگان انجام دادن امورمنزل است مگر آنکه زوجه ثابت نماید که امور منزل را بدون قصد تبرع و با درخواست شوهر انجام داده است.بنابراین باراثبات عدم قصد تبرع  بر دوش زوجه یا زن می باشد.

مشاوره حقوقی رایگان

کارشناسان حقوقی و وکلای گروه حقوقی عدل جویان به صورت ۲۴ساعته در سایت موسسه حقوقی و دفتر وکالت عدل جویان آماده دریافت سئوالات شما در مسائل مختلف حقوقی وکیفری وخانواده وملکی و.. می باشند تا در اسرع وقت راهکارهای مناسب  در رابطه با پرونده شما را ارائه دهند، این خدمات به صورت رایگان بوده و هزینه ای ندارد همچنین می توانید با مراجعه به سایت گروه حقوقی عدل جویان از مقاله هایی که ارائه شده استفاده نماید و اطلاعات حقوقی خود را افزایش دهید ، همه این خدمات در زمره خدمات مشاوره حقوقی رایگان گروه حقوقی عدل جویان می باشد.

روند رسیدگی

زن در صورتی که خواهان مطالبه اجرت المثل باشد باید با مراجعه به  دفتر گروه حقوقی عدل جویان با کمک وکلای گروه حقوقی عدل جویان دادخواست را تنظیم نموده و در دادگاه به کمک وکیل خود ۲مسئله :

  1. عدم قصد تبرع در انجام امور منزل
  2. درخواست شوهر بر انجام امور منزل را ثابت نماید در این صورت قاضی حکم به پرداخت اجرت المثل به زوجه می دهد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *