مشاوره حقوقی ابطال معامله

مشاوره حقوقی ابطال معامله : ابطال قرارداد یکی از مهمترین طرق انحلال عقود لازم است که در قانون مدنی معرفی شده است. این نوع انحلال تنها در خصوص معاملات ملکی کاربرد دارد و دیگر عقود لازم را شامل نمی گردد.

انحلال قرارداد یا باطل کردن قرارداد به طرق مختلفی رخ می دهد و هر یک دارای آثار متفاوتی هستند. در این مقاله ابطال قراداد را به عنوان یکی از مهمترین طرق انحلال عقود لازم توضیح داده و در پایان نیز اشاره ای اجمالی به مشاوره حقوقی تخصصی در عرصه ابطال قراردادهای ملکی خواهیم داشت.

ابطال قرارداد شباهت بسیار زیادی به بطلان قرارداد دارد با این حال در دو مقوله کاملا متمایز و البته مرتبط – انحلال قرارداد – مورد بررسی قرار می گیرند.

ابطال معامله به چه معناست؟

ابطال در لغت به معنای ناچیز کردن و هیچ نمودن یک امر معنوی و یا مادی است. ابطال معامله نیز به معنای رد کردن و از بین بردن یک معامله است. علت آن نیز برمی‌گردد به عدم رعایت شروط چهارگانه صحت قراردادها. لازم به ذکر است که صرفا عدم رعایت یکی از شروط چهارگانه صحت قراردادها جهت ابطال یک معامله ملکی کفایت می کند.

شروط چهارگانه صحت قرارداد

این شروط که در قانون مدنی مورد اشاره واقع شده اند و توسط دکترین حقوقی به صور مختلفی تشریح و تفسیر شده اند عبارتند از:

  • وجود قصد، اختیار و آگاهی در خصوص معامله مورد نظر
  • وجود اهلیت به معنای عدم صغر سن، عدم جنون و عدم سفیه بودن در زمان تنظیم قرارداد
  • مشروعیت جهت معامله
  • مشخص بودن مورد معامله
  مشاوره حقوقی دستور تخلیه

لازم به ذکر است که شرط عدم سفیه نبودن طرفین معامله تنها در خصوص معامله و قراردادهای مالی لازم الاجراست و سایر قراردادها را شامل نمی گردد.

مشاوره حقوقی ابطال معامله

جنون ادواری نیز باید در زمان عقد قرارداد حادث شده باشد و در غیر این صورت تاثیری در صحت معامله و یا قرارداد نخواهد داشت. عدم رعایت هر کدام از شروط فوق باعث ابطال یک قرارداد ملکی می گردد.

تفاوت ابطال معامله و بطلان آن

شاید تا کنون تصور کرده اید که این دو مبحث حقوقی یکسان می باشند با این حال در این مقاله شاهد تفاوت این دو روش جهت انحلال یک قرارداد خواهیم بود.

در صورت بطلان یک قرارداد تمام آثار حقوقی آن از ابتدای زمانی که طرفین تصور به منعقد شدن قرارداد داشته اند به وجود خواهد آمد. بدین منظور که طرف مقابل حق مطالبه منافع منفصله و یا اجرت المثل منافع متصله را با توجه به استناد به متن قرارداد نخواهد داشت.

بطلان قرارداد، عقد مورد نظر را کان لم یکن نموده و چیزی از آثار حقوقی آن را به رسمیت نخواهد شناخت.

اما بطلان معامله آثار انحلال را در زمان صدور رای قطعی دادگاه بر عقد مورد نظر تحمیل می نماید و منافع ایجاد شده در زمان وقوع عقد تا زمان ابلاغ رای در اختیار مالکی قرار می گیرد که بر طبق قرارداد اولیه مالک شمرده می شود. بنابراین قرارداد را کان لم یکن نخواهد نمود.

  مشاوره حقوقی حذف نام همسر بعد از طلاق

در نتیجه می توان تفاوت اصلی ابطال و بطلان معامله را در آثار حقوقی این دو در خصوص انحلال قرارداد دانست و دیگر اینکه ابطال صرفا در خصوص معاملات ملکی قابل اجرا می باشد.

مشاوره حقوقی ابطال معامله در تهران

هرگز بدون دریافت اطلاعات جامع حقوقی در زمینه ابطال قرارداد مبادرت به طرح دعوی حقوقی نکنید. بسیاری از افراد با توسل به وکیل ابطال قرارداد توانسته اند نتیجه مطلوب را به دست آوردند.

با این حال ممکن است توانایی مالی جهت گرفتن وکیل ابطال قرارداد را نداشته باشید. در این صورت از مشاوره حقوقی تلفنی  وکلای عدل جویان در زمینه ابطال قرارداد غافل نگردید.

برای ارتباط با بهترین وکیل تهران با شماره ۴۴۳۸۶۵۸۱-۰۲۱تماس حاصل فرمایید.

در صورتی که قصد پیروزی در دعوی  ابطال معامله را دارید می توانید به موسسه حقوقی ما در تهران ، آریا شهر ، فلکه دوم صادقیه، خیابان صادقیه جنوبی پلاک۴۱ طبقه ۴مراجعه نموده و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *