مواد مخدر

مواد مخدر

مقدمه

اعتیاد جرم نیست بیماری است. این جمله مطمئنا بارها به گوش شما خورده است. مواد مخدر از دیرباز در بین بشریت مورد استعمال بوده است. انسان از مواد مخدر به عنوان دارو برای آرامش و تسکین درد خود بهره می برده است، البته در کنار استفاده دارویی در اعیاد و جشن ها و نیز برای فرار از ترس ها و تنهایی ها، کاربرد داشته است. در این مقاله ضمن تعریف اعتیاد و ماده مخدر سعی در شناخت اجمالی برخی از این مواد و نیز تقسیم بندی آن ها، عوارض و نحوه رسیدگی به جرم مواد مخدر را داریم.

تعریف مواد مخدر

مواد مخدر نامی عام است برای کلیه ترکیب های طبیعی و شیمیایی که غالبا توام با ایجاد حس وابستگی و اختلال در روند فعالیت جسمی و مغزی همراه می شود. علت این امر وجود ماده مورفین در کلیه مواد مخدرهای شناخته شده می باشد. مواد مخدر به سبب استفاده منجربه شکل گیری اعتیاد در فرد می شود. اعتیاد حالتی است که بر اساس آن ساختار مغز و کارکرد آن دگرگون می شود و سبب عود کردن بیماری مزمن در مغز می شود. این تغییرات علاوه بر آثار منفی کوتاه مدت، عوارض بلند مدت و آثار مخرب با خود به همراه دارد.

تقسیم بندی مواد مخدر

مواد مخدر با توجه به گستردگی، قدرت و میزان تاثیر و عناصر تشکیل دهنده، دارای دسته بندی های مختلفی می باشند. در یک تقسیم بندی کلی برای مواد مخدر 4 فرض در نظر گرفته شده است که عبارتند از:1- مواد مخدر کاهش دهنده سرعت واکنش های مغزی (مورفین، هروئین، تریاک) 2- مواد مخدر افزایش دهنده سرعت سیستم عصبی (نیکوتین، کوکائین) 3- مواد مخدر های توهم آور (ال اس دی) 4- مواد مخدر استنشاق کننده (ماری جوانا)

از دیگر تقسیم بندی ها میتوان به : 1- مواد مخدر افیونی مانند تریاک، شیره، مورفین و شبه افیونی مثل متادون، قرص b2، ترامادول. 2- مواد مخدر سنتی (حشیش، تریاک، شیره) و صنعتی (شیشه، کراک، فلاکا) اشاره نمود. برخی از تفاوت های مواد مخدرهای سنتی و صنعتی عبارتند از:

  1. مخدر سنتی دارای علائم خماری می باشد درحالیکه در مواد صنعتی این علائم وجود ندارد یا به ندرت بروز پیدا می کند.
  2. مواد مخدر سنتی دارای عوارض جسمانی آشکار و بارزی می باشند ولی در مواد صنعتی اینطور نیست.
  3. مصرف مواد سنتی عموما نیاز به مکان و اقلام خاصی دارد ولی مصرف مواد صنعتی سهل الممکن تر است.
  4. مواد مخدر سنتی دارای بوی خاص و قابل تشخیص می باشند ولی مواد مخدر صنعتی در این خصوص قابل تشخیص نیست.

انواع مواد مخدر

همانطور که اشاره شد انواع مواد مخدر بسیار می باشد و هریک به طریقی قابل مصرف می باشند به طوریکه مواد مخدری که در رگ تزریق می شوند بین 15 تا 30 ثانیه و تزریق در ماهیچه بین 3 تا 5 دقیقه زمان برای اثر کردن لازم دارد، مواد مخدر استنشاق شدنی بین 5 تا 8 ثانیه و خوردن مواد مخدر بین 20 تا 30 دقیقه. حال به شرح مختصری از برخی از مخدرها می پردازیم.

1- تریاک (opium): این افیون از شیره گیاه خشخاش بدست می آید. مصرف ماده مخدر تریاک در بادی امر باعث ایجاد حس شادی و نشاط زودگذر می شود اما ادامه استعمال آن باعث بروز کندی واکنش مغز به مسائل می شود.

2- هروئین (heroin): جز قوی ترین و اعتیادآورترین مخدرها است که به شیوه تقطیر از گیاه خشخاش بدست می آید. مخدر هروئین پودر سفید رنگ تلخ مزه ای است که در اختیار مصرف کنندگان مواد مخدر قرار می گیرد.

3- حشیش (cannabis): حشیش به شکل تکه های جامد قهوه ای و مشکی رنگ از فرآورده های گیاه شاهدانه بوده که باعث آسیب های کوتاه مدت استرسی، اضطراب، عدم هماهنگی در اعصاب و عضله و ... در فرد مصرف کننده افیون می شود. از آسیب های بلندمدت مصرف حشیش در فرد معتاد می توان جنون، افسردگی، اسکیزوفرنی و روان پریشی را برشمرد.

4- آمفتامین (amphetamines): آمفتامین هم به عنوان دارو هم به عنوان یکی از مخدرهای تحریک کننده اعصاب استفاده می شود. کم توجهی، بیش فعالی، سرگیجه و پرخاشگری از علائم مصرف آمفتامین می باشد. آمفتامین به شکل های مختلف مانند پودر، قرص، کریستال (شیشه) و کپسول تولید و به دست مصرف کنندگان معتاد می رسد.

5- ال اس دی (lysergic acid diethylamide): ال اس دی از نوعی قارچ سمی به اسم ارگوت بدست می آید و طی عملیات شیمایی و ترکیب با مواد دیگربه شکل قرص، لایه ای روی کاغذ یا ژلاتین تولید می شود. این ماده مخدر اغلب یا زیر زبان گذاشته می شود تا با بزاق دهان حل شود یا با آب و الکل مصرف می شود.

6- شیشه (methamphetamines): شیشه که با نام علمی مت آمفتامین شناخته می شود از محرک های بسیار اعتیادآور می باشد. شیشه به طرق کشیدن از ناحیه بینی، خوردن و تزریق قابل استعمال است. این ماده در ابتدا اثرات خوب و مثبتی دارد مانند نشاط آوری و بهبود تمرکز حواس. اما با ادامه مصرف مت آمفتامین عوارض سوء مصرف که شامل افزایش دمای بدن، تپش قلب، خشونت، پرخاشگری و در نهایت مرگ به سراغ فرد معتاد می آید.

7- فلاکا (flakka): فلاکا جدیدترین ماده مخدر اعتیاد آور ساخت بشر می باشد که از لحاظ ظاهری شبیه به نمک حمام می باشد. روش های مصرف فلاکا عبارتند از: کشیدن، نوشیدن، قراردادن آن در مقعد، تزریق و مخلوط کردن با غذا. عوارض این ماده مخدر در شخص معتاد به شکل پرخاشگری شدید، افزایش فشار خون، تشنج، حالت تهاجمی و... می باشد و به واقع شخص را نزدیک به زامبی های دنیای سینما می کند.

عوارض مواد مخدر

عوارض مواد مخدر اصولا به شکل تدریجی در فرد مبتلا به اعتیاد نمود پیدا می کند. تغییر در ظاهر و رفتار افراد بارزترین راه در تشخیص فرد معتاد می باشد. به طور کلی عوارض هریک از مخدرها شامل یک تا چند مورد از موارد زیر می شود:

نشانه های ظاهری شامل:

1- قرمزی چشم ها 2- تشنج 3- تیرگی پوست 4- کاهش وزن 5- تعریق 6- خارش 7- بی خوابی 8- یبوست 9- نشانه های رفتاری 10- جای تزریق و کبودی بر دست ها

نشانه های رفتاری شامل:

1- کاهش اشتها 2- انزوا و تنهایی 3- بی حوصلگی 4- دروغ و انکار 5- نوسانات رفتاری 6- افسردگی و اضطراب 7- داشتن حس توهم 8- حس سرخوشی بی دلیل 9- افزایش میزان ادرار فرد

ازدیگر عوارض مصرف مواد مخدر از بین رفتن سلامت و زندگی فردی و خانوادگی وی می باشد. آسیب های وارده به سلامت همچون مبتلا شدن به بیماری های ایدز و هپاتیت، از بین رفتن سلامت گوارشی، ریوی و معده شخص معتاد، از هم پاشیدن خانواده، ورشکسته شدن و جدایی همسر از فرد معتاد.

رسیدگی به اعتیاد و جرایم مواد مخدر

امروزه در رسیدگی به این جرم کیفری که در صلاحیت دادگاه های انقلاب می باشد، هدف اول بازپروری معتادان و پاک شدن آن ها از افیون بوده تا بتوانند مجددا به جامعه و زندگی خود برگردند. در واقع هدف اصلاح مجرمین می باشد. اما هستند عده ای که سعی در استفاده از بازار سودده مواد مخدر و آلوده کردن سایرین می باشند. براین اساس قانون گذار بر اساس قانون مبارزه با مواد مخدر اعمال زیر را به عنوان جرم شناخته و مرتکب آن را به مجازات‌های مقرر در این قانون محکوم می‌شود:

- کشت خشخاش مطلقاً و کشت شاهدانه به منظور تولید مواد مخدر.

- وارد کردن، صادر کردن و تولید انواع مواد مخدر.

- نگهداری، حمل، خرید، توزیع و فروش مواد مخدر.

- دایر کردن یا اداره کردن مکان برای استعمال مواد مخدر.

- استعمال مواد مخدر به هر شکل و طریق مگر در مواردی که قانون مستثنی کرده باشد.

- تولید آلات و ادوات و ابراز مربوط به تولید و استعمال مواد مخدر.

- فرار دادن یا پناه دادن متهمان و مجرمان مواد مخدر که تحت تعقیب اند.

- محو و یا پنهان کردن ادله جرم مجرمان.

مضاف بر آن در ماده 8 قانون مبارزه با مواد مخدر مجازات مخدرهای صنعتی را بدین شکل تعریف نموده است:« هر کس هروئین، مورفین، کوکائین و دیگر مشتقات شیمیایی مورفین و کوکائین و یا لیزرژیک اسید دی ‌اتیل آمید (ال.اس.دی)، متیلن دی اکسی‌ مت ‌آمفتامین (ام.دی.ام.آ. یا آکستاسی)، گاما هیدروکسی بوتیریک اسید (جی.اچ.بی)، فلونیترازپام، آمفتامین، مت آمفتامین (شیشه) و یا دیگر مواد مخدر یا روان‌گردان‌های صنعتی غیرداروئی که فهرست آنها به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد را وارد کشور کند و یا مبادرت به ساخت، تولید، توزیع، صدور، ارسال، خرید یا فروش نماید و یا در معرض فروش قرار دهد و یا نگهداری، مخفی یا حمل کند با رعایت تناسب و با توجه به میزان مواد به شرح زیر مجازات خواهدشد:

۱ـ تا پنج سانتی گرم، از پانصدهزار ریال تا یک میلیون ریال جریمه نقدی و بیست تا پنجاه ضربه شلاق.

۲ـ بیش از پنج سانتی گرم تا یک گرم، از دو میلیون تا شش میلیون ریال جریمه نقدی و سی تا هفتاد ضربه شلاق.

۳ـ بیش از یک گرم تا چهار گرم، از هشت میلیون تا بیست میلیون ریال جریمه نقدی و دوتا پنج سال حبس و سی تا هفتاد ضربه شلاق.

۴ـ بیش از چهار گرم تا پانزده گرم، از بیست میلیون تا چهل میلیون ریال جریمه نقدی و پنج تا هشت سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.

۵ـ بیش از پانزده گرم تا سی گرم، از چهل میلیون تا شصت میلیون ریال جریمه نقدی و ده تا پانزده سال حبس و سی تا هفتاد و چهار ضربه شلاق.

۶ـ بیش از سی گرم ، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم.

به موجب ماده واحده اصلاحی قانون مجازات اسلامی وجود هرکدام از شرایط زیر موجب مجازات اعدام خواهد بود:

مواردی که مباشر جرم یا حداقل یکی از شرکا حین ارتکاب جرم سلاح کشیده یا به قصد مقابله با مأموران، سلاح گرم یا شکاری به همراه داشته باشند.

درصورتی‌ که مرتکب نقش سردستگی یا پشتیبان مالی یا سرمایه‌گذار را داشته یا از اطفال و نوجوانان کمتر از هجده سال یا مجانین برای ارتکاب جرم استفاده کرده باشد.

مواردی‌ که مرتکب به علت ارتکاب جرایم موضوع این قانون، سابقه‌ی محکومیت قطعی اعدام یا حبس ابد یا حبس بیش از پانزده سال داشته باشد.

در انتها میزان مواد مخدر حمل شده، صادر و وارد شده برای اعمال مجازات اعدام، که در قانون قبل برای تریاک و بنگ و چرس و حشیش حداقل ۵ کیلو گرم تعیین شده بود در حال حاضر تا حداقل ۵۰ کیلوگرم افزایش یافته است. در مورد مواد روانگردان صنعتی غیردارویی شامل هروئین، مورفین، کوکائین و … در حال حاضر مجازات اعدام در این موارد برای ساخت، تولید، توزیع، صدور، ارسال، خرید یا نگهداری، مخفی یا حمل کردن از ۳۰ گرم تا حداقل ۲ کیلوگرم و ۳ کیلوگرم افزایش یافته است.

تاریخ: 1397/10/30
بازگشت به مقاله ها
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء

خدمات

دادسرا ها

دفاتر اسناد رسمی

دفاتر خدمات قضائی

وکیل متخصص مواد مخدر
وکیل متخصص امور بانکی
وکیل متخصص جرایم رایانه ای
وکیل متخصص مدیریت مجتمع ساختمانی
وکیل متخصص مطالبه ارز
وکیل متخصص الزام به فک رهن
موسسه حقوقی
وکیل متخصص پیش فروش آپارتمان
وکیل متخصص در امور مالیاتی
وکیل متخصص کاهش سرمایه
وکیل تسخیری
وکیل معاضدتی
وکیل متخصص الزام به تکمیل ساختمان
وکیل متخصص ثبت شرکت
وکیل متخصص بیمه فوت
وکیل متخصص بیمه
وکیل متخصص الزام به اخذ پایان کار
وکیل متخصص صندوق خسارت بدنی
وکیل متخصص اخذ مطالبات کارگران
وکیل متخصص افزایش سرمایه
وکیل متخصص تنظیم صورتجلسه
وکیل متخصص املاک
وکیل متخصص تغییرنام
وکیل متخصص حکم رشد
وکیل متخصص حکم حجر
وکیل متخصص نصب قیم
وکیل متخصص موت فرضی
وکیل متخصص مهروموم ترکه
وکیل متخصص تقسیم ترکه
وکیل متخصص انحصار وراثت
وکیل متخصص امورحسبی
وکیل متخصص تغییر جنسیت
وکیل متخصص حضانت
وکیل متخصص استرداد جهیزیه
وکیل متخصص طلاق از طرف زوجه
وکیل متخصص طلاق توافقی
وکیل متخصص نفقه
وکیل متخصص مطالبه مهریه
وکیل متخصص خانواده
وکیل متخصص الزام به تنظیم سندرسمی
وکیل متخصص الزام به انجام تعهدات
وکیل متخصص استرداد چک
وکیل متخصص وصول مطالبات
وکیل متخصص مطالبه ثمن معامله
وکیل متخصص سفته
وکیل متخصص حقوقی
وکیل متخصص سرقت
وکیل متخصص مطالبه چک
وکیل متخصص جعل
وکیل متخصص فروش مال غیر
وکیل متخصص کیفری
وکیل متخصص استفاده از سند مجعول
وکیل متخصص کلاهبرداری
وکیل متخصص قتل
دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۲ فجر
02612555533
دادسرای ناحیه ۳۲ (راهور)
02166436029
حوزه دادستانی عمومی و انقلاب تهران
02135051111
دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۶ فردیس
02616642223
دادسرای ناحیه ۳۱ (جرایم رایانه ای)
02177512034
دادسرای عمومی و انقلاب شهریار
02165312949
دادسرای عمومی و انقلاب هشتگرد
۴۴۲۲۳۰۹۹۴
دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳ شهید بهشتی
02612702741
دادسرای امنیت
02122432667
دادسرای مستقر در مجتمع قضایی عدالت
02122727470
دادسرای ناحیه ۲۵ (امور سرپرستی)
02188820086
دادسرای عمومی و انقلاب كرج
32544000
دادسرای عمومی و انقلاب ورامین
02136264000
دادسرای ناحیه ۲۶ بومهن
02176229966
دادسرای ناحیه ۲۳ (امور نیابت)
02166722561
دادسرای عمومی و انقلاب پاكدشت
02136020820
دادسرای عمومی و انقلاب دماوند
0215223181
دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر
02282362335
دادسرای ناحیه ۱۰ هاشمی
02166420443
دادسرای ناحیه ۲۷ (امور جنایی)
02166640620
دادسرای ناحیه ۷ (امور مربوط به شهرداریها)
02186121693
دادسرای عمومی و انقلاب رباط كریم
02156422030
دادسرای ناحیه ۱۱ ولی عصر
02155375750
دادسرای ناحيه ۱ شميران
02122007379
دادسرای ناحیه ۱۴ شهید محلاتی
02133800836
دادسرای ناحیه ۲۱ (ویژه ارشاد)
02188739581
معاونت اجرايی دادسرا
02133902073
دادسرای ناحیه ۹ فرودگاه
02166886900
دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۴ (ویژه اطفال و تصادفات)
02612710498
اداره کل اجرا اسناد رسمی تهران
02188776049
دفتر اسناد رسمی ۲۱۴ تهران
02177865385
دفتر اسناد رسمی ۲۰۳ تهران
02188421042
دفتر اسناد رسمی ۱۲۸ تهران
02188975788
دفتر اسناد رسمی ۱۰۲ تهران
02188906415
دفتر اسناد رسمی ۳۶ تهران
02177581921
دفتر اسناد رسمی ۳۳ تهران
02122712515
دفتر اسناد رسمی ۲۰۱ تهران
02188763644
دفتر اسناد رسمی ۱۰۳ تهران
02166948167
دفتر اسناد رسمی ۹۹ تهران
02188775142
دفتر اسناد رسمی ۱۲۹ تهران
02133734179
دفتر اسناد رسمی ۱۰۴ تهران
02122046388
دفتر اسناد رسمی ۵۷ تهران
0212294244
دفتر اسناد رسمی ۶۳ تهران
02133119127
دفتر اسناد رسمی ۱۴۵ تهران
02188824157
دفتر اسناد رسمی ۱۷۱ تهران
02133562716
دفتر اسناد رسمی ۴۳ تهران
02122060933
دفتر اسناد رسمی ۴۴ تهران
02188888773
دفتر اسناد رسمی ۲۱۵ تهران
02133705215
دفتر اسناد رسمی ۱۴۳ تهران
02188841
دفتر اسناد رسمی ۱۹۸ تهران
02144210287
دفتر اسناد رسمی ۳۷ تهران
02122544915
دفتر اسناد رسمی ۸۳ تهران
02188684950
دفتر اسناد رسمی ۱۸۶ تهران
02144044118
دفتر اسناد رسمی ۱۲۳ تهران
02136616030
دفتر اسناد رسمی ۷۳ تهران
021-55776453
دفتر اسناد رسمی ۱۹۶ تهران
02133955732
دفتر اسناد رسمی ۱۰۹ تهران
02122854498
دفتر اسناد رسمی ۷۰ تهران
021-88785543
دفتر اسناد رسمی ۲۰۸ تهران
02122594761
دفتر اسناد رسمی ۲۱۱ تهران
02188325785
دفتر اسناد رسمی ۱۴۴ تهران
02188711253
مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه
02163972033
مصطفی میرچی
02122367953
صادق آیت الهی
02133132949
شهرام بادسار
02188480573
فریدون شریفی مقدم
02166926246
۴۵ متری زرند-روبروی درمانگاه مشیری
02166698779
غلامعلی بازیاری سروستانی
02177581921
ساختمان گلزار-طبقه دوم
02144051137
خسرو عباس داکانی
02188686988
ایرج مهرانیان
02155783428
علی قاسم زاده مقدم
02166648243
مرجان سهرابی
02126317850
مصطفی جلیلی
02166943636
بهروز میرزایی
02188736559
مسعود ماهوتچیان
02188510043
حسن آرامی
02188775142
سید محمد طباطبایی
02144139330
حسن روحانی نیا
02166568143
مجتبی رضایی
02133197272
امیر حسین وحیدی
02122068764
سیامک علوی
02177457192
بـزرگراه شهید باقری-نبش ۱۹۸ غربی
02177705583
منصور درخشنده
02144098093
حمید هاشم بیگی
02177503333
غلام رضا جوزقی
02188722336
رامین علیزاده ثابت
02122773570
محمود تلخابلو
02122851044
علیرضا ایمانی پیرآغاج
02133348713
سلوه حمید
02188058146
امیرهوشنگ ایل بیگی
02122730416
سید مجید چاووشی
02144241824
محمد رضا دشتی اردکانی
02177861413
محمد عظیمیان
02188727705
علیرضا کاغذچی
02177645342
میدان الغدیر - خیابان شهرک شهدا
02144362290
مسعود امیری
02144059098
جنت آباد جنوبی-نبش کوچه چهارم
02144494112
علیرضا سلیمی نائینی
02188884417
محمود جمشيدوند
02186031621
داود شجاعی
02155512923
حسین زرین کفش
02177702682
سعیده امیری
02122241535
حامد مظاهری
02144190448
بهمن رازانی
02188580503
محمد باقر بارعی
02188931234
غلامحسین مقدم دیزج هریک
02166221011
سیاوش سیف کلاله آقا محمدی
02177268698