معاملات اموال مسروقه

معاملات اموال مسروقه

آنچه در مشاوره حقوقی اقامه دعوای خرید و فروش اموال مسروقه باید بدانیم؟

در خصوص مشاوره حقوقی اقامه دعوای خرید و فروش اموال مسروقه در ابتدا لازم است به معرفی برخی تعاریف آن بپردازیم:

مجازات این عمل در دو بخش مجازات حدی و تعزیری قابل مطالعه است.

مداخله در اموال مسروقه

به موجب ماده ۶۶۲ قانون تعزیرات هر کس با آگاهی و اطلاع و یا با وجود قراینی یقینی به این که مالی در نتیجه‌ی ارتکاب سرقت به تحصیل شده است و آن را به نحوی ‌از انحا تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا مورد معامله قرار دهد به ‌حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

البته طبق تبصره ای ذیل همین ماده عنوان شده است که در صورتی که متهم معامله اموال مسروقه را حرفه‌ی خود قرار داده باشد به حداکثر مجازات در این ماده محکوم می‌گردد.

لازم به ذکر است طبق مفاد قانون حاکمه می توان خرید و فروش اموال مسروقه را به نوعی شراکت در امر سرقت تلقی کرد. با توجه به جرم انگاری انجام شده در ماده بالا در امر مداخله در اموال مسروقه، یکی از اصول اصلی تحقق جرم پیش بینی شده در ماده بالا وجود علم و اطلاع یا وجود قراین یقینی در مورد مالی است که در ید شخصی است که آن مال به حاصل ارتکاب سرقت به دست آمده باشد. بدین ترتیب حتی اگر کسی با شرایط و اوصاف فوق مالی را خریداری کرده باشد یا به امانت یا ودیعه گرفته باشد یا آن مال به وی هبه یا صلح شده باشد یا حتی به آن شخص سپرده شده تا آن را مخفی کند، تحت هر عنوانی که باشد طبق این ماده مجرم بوده و خاطی مشمول مجازات مذکور در ماده فوق خواهد شد. در غیر این صورت خاطی قابل مجازات نمی باشد اما عدم قابلیت اعمال مجازات به معنای عدم مسئولیت وی از نظر مدنی نمی باشد.

طبق تبصره ماده ۶۶۲ چنانچه شخصی این کار را حرفه اصلی خود قرار داده باشد و اصطلاحا مالخر باشد مستحق اعمال اشد مجازات در قبال او در چارچوب ماده فوق خواهد بود.

در رجوع به ماده ۵۵۹ قانون تعزیرات و در پی ماده ۶۶۲ همین قانون این مورد نیز قابل توجه است که هر کس اشیا و لوازم و همچنین آثار فرهنگی و تاریخی را از موزه ها و نمایشگاه ها و اماکن تاریخی بدزد و یا با آگاهی و اطلاع به مسروقه بودنشان، اقدام به خرید و فروش آنها کند و یا حتی آنها را پنهان و مخفی کند، در صورتی که این عمل مشمول مجازات حدی سرقت نباشد، خاطی ملزم به استرداد مال به مرجع قانونی آن بوده و خاطی به حبس از یک تا پنج سال محکوم می گردد.

b62b15c5-58a7-4474-842f-f0a7b2ba9c0d
d516e4d0-5324-4d33-9ccf-2a7e8517ab26
90c51ee9-f9ae-495c-9a0f-03aec0c5648c
bd4a4a6a-1231-448f-bd9d-d97c4e8c0eaa

برای اقامه دعوای خرید و فروش اموال مسروقه می توانید از مشاوره حقوقی موسسه حقوقی عدل جویان با استفاده از وکلای جوان و نخبه بهره بگیرید.

موسسه ی حقوقی عدل جویان آمادگی پذیرش وکالت و ارائه مشاوره در زمینه دعاوی کیفری و مالی را به شما متقاضیان محترم را با افتخار دارد.

بازگشت به صفحه اصلی
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء