مشاوره حقوقی مطالبه مهریه

مشاوره حقوقی مطالبه مهریه

در خصوص مشاوره حقوقی مطالبه مهریه در ابتدا تعریفی از مهریه بیان می شود

مهریه به مالی گفته می‌شود که در زمان عقد سند ازدواج به همسر خود اعطا می کند مهریه ممکن است وجه نقد و سکه ویا ملک ویا حتی انجام عملی باشد در زمان های قدیم آموزش خواندن و نوشتن و یا حرفه ای خاص می توانست به عنوان مهریه تعیین شود ولی اصولا در حال حاضر مهریه می بایست مالیت داشته باشد و لحاظ عقلایی تعیین آن مورد پذیرش قرار گیرد قابلیت نقل و انتقال نیز داشته باشد.

روند رسیدگی

مطالبه مهریه امکان پذیر است آنکه زن میتواند با مراجعه به دوایر اجرای ثبت مهریه خود را مطالبه نموده و اموال و دارایی های زوج را معرفی و توقیف نماید در اینصورت صرفاً اموالی که دارای سند رسمی هستند قابلیت توقیف داشته و می توان آن را به نفع زوجه در جهت پرداخت مهریه توقیف کرد راهکار دیگری که زوجه در خصوص مطالبه مهریه خود در دوایر اجرای ثبت دارد ممنوع الخروج نمودن مرد است زوج نمی‌تواند کشور را ترک کنند مگر آنکه مبلغ مورد درخواست زوجه را به حساب دادگستری واریز نماید.

طریقه دوم جهت مطالبه مهریه بدین شهر می باشد که زوجه برابر تمامی دعاوی حقوقی و خانوادگی دیگر ضمن ثبت دادخواست مهریه خود را از مرد مطالبه می نماید بدیهی است ثبت دادخواست حقوقی برای زوجه هزینه بردار بوده و معادل نیم درصد از مبلغ خواسته را می بایست به عنوان هزینه دادرسی پرداخت نماید با توجه به الکترونیکی شدن زوجه می بایست ابتدا در سیستم سامانه ابلاغ الکترونیک ثبت نام نموده و سپس از طریق دفاتر خدمات قضایی نسبت به ارسال دادخواست اقدام کند.

دفاع از مطالبه مهریه

با توجه به این امر که مهریه سند رسمی بوده و امکان دفاع صرفاً در صورت پرداخت دین ممکن بوده و اصولاً دفاعی در دعوی مربوط به مهریه متصور نیست.

اقدامات در جهت دفاع از مهریه

همانطور که بیان گردید مهریه موضوع بدهی مرد به زن است که از همان لحظه جاری شدن صیغه عقد نکاح بر عهده مرد قرار می گیرد و تقریباً هیچ یک از مسائل و مشکلات خانوادگی ارتباطی با مطالبه مهریه نداشته و ندارد

اولین مشاوره حقوقی در این خصوص دعوت طرفین به برقراری صلح و سازش است چرا که مطابق قانون و شرع وکلای دادگستری در ابتدا طرفین را به برقراری صلح و سازش دعوت می نماید که در صورت عدم تمایل طرفین و یا به بن بست رسیدن مذاکرات موضوع در طریق دادگستری پیگیری خواهد شد.

در دومین اقدام باید توجه داشت مرد در صورت عدم پرداخت مهریه بصورت اموال و یا نقدی و یا طی رسید عادی نمی تواند دفاعی نسبت به مطالبه مهریه داشته باشد فلذا در صورت عدم توانایی مالی در پرداخت کل مهریه می تواند به گروه وکلای عدلجویان مراجعه نماید و نسبت به اعطای وکالت جهت ثبت دادخواست اعسار اقدام نماید و یا با اخذ مشاوره حقوقی مناسب و اطلاع دقیق از نحوه و چگونگی ثبت دادخواست اعسار و تقسیط ، نسبت به ثبت دادخواست اقدام نماید

اعسار از پرداخت مهریه

زوج می تواند از ابتدای صدور حکم مهریه دادخواست اعسار و تقسیط ثبت نماید و بدین ترتیب ضمن ارائه لیست اموال و دارایی خود استشهادیه تنظیم نماید که حداقل دو شاهد ذیل آنرا امضا و تایید نمایند که مرد توانایی مالی پرداخت دفعتاً واحد کل مهریه را نداشته است.

مطابق قانون جدید نحوه اجرای محکومیت های مالی زوج می تواند بدین ترتیب با تقسیط بدهی ، مهریه همسر خود به صورت اقساط پرداخت نماید.

مراحل اقدام در مطالبه مهریه

نخست به گروه وکلای عدلجویان مراجعه نموده و از مشاوره حقوقی حضوری بهره مند می گردید و در ادامه در صورت امکان برقراری صلح و سازش پیشنهاد ها و در صورت تمایل میانجیگری در این خصوص صورت می گیرد.

درخواست میانجیگری

سپس هزینه دادرسی محاسبه و اعلام می گردد در صورت عدم توانایی پرداخت ، دادخواست مطالبه مهریه همراه با اعسار از هزینه دادرسی مطرح می گردد که دادگاه خانواده در ابتدا به خواسته اعسار از پرداخت هزینه دادرسی رسیدگی می نماید و سپس در خصوص ماهیت موضوع مطالبه مهریه تصمیم گیری خواهد نمود.

شایان ذکر است که در صورت عدم توانایی مالی در اخذ وکیل و بهره مندی از حضور وکلا در احقاق حق ، عدلجویان می تواند تا آخرین روز در کنار شما به عنوان مشاور حقوقی و راهنما حضور داشته و با اخذ مشاوره و راهنمایی های مربوطه خود شخصاً موضوع را تا رسیدن به خواسته مطلوب پیگیری نمایید.

در صورت اعطای وکالت به عدلجویان موضوع از طریق وکلای مختصص مجموعه پیگیری شده و در ابتدا برابر قانون تامین خواسته و توقیف اموال مد نظر بوده که در اینصورت به سرعت اقدام مربوط به آن صورت می پذیرد و بدیهی است بعد از اخذ حکم مطلوب اجرای رای با توجه به تامین خواسته و توقیف اموال و دارایی ها بسیار سهل تر خواهد بود .

مراحل اقدام در دفاع از پرداخت مهریه

توجه داشته باشید بسیاری از دعاوی خانوادگی طی مشاوره حقوقی و یا میانجیگری فی مابین مرتفع می گردد فلذا قبل از هر اقدام بهتر است عدلجویان را به عنوان داور و یا میانجیگر در برقراری صلح و سازش انتخاب نمایید.

درخواست میانجیگری

در صورت عدم امکان سازش در ابتدا توصیه میشود طی تماس تلفنی با عدلجویان فوریت اقدام را طی مشاوره تلفنی بررسی نمایید در ادامه ضمن اعطای وکالت به عدلجویان ادامه روند رسیدگی خود را به وکلای پایه یک دادگستری واگذارنمایید.

البته ممکن است حکم محکومیت در پرداخت مهریه بر علیه مرد قطعی شده باشد در این صورت طی اخذ مشاوره حقوقی حضوری می توانید خود شخصاً نسبت به ثبت دادخواست اعسار و در نهایت تقسیط بدهی مهریه خود اقدام نمایید بدیهی است که در صورت داشتن اموال و توقیف آن توسط زوجه ، عدم معرفی آن و یا معامله به قصد فرار از دین به هیچ عنوان مورد توصیه نخواهد بود.

بازگشت به صفحه اصلی
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء