خواستگاری و نامزدی

خواستگاری و نامزدی

از جمله مواردی که قبل از انجام نکاح و ازدواج انجام می شودبه خصوص در ایران,مراسم خواستگاری است که از چشم قانون گذار هم دور نبوده است.

خواستگاری را می توان اینگونه بیان کرد که از زنی در طی مراسمی تحت عنوان خواستگاری تقاضای ازدواج و نکاح می شود ودر قانون مدنی یک ماده وجود دارد که اختصاص به خواستگاری دارد که آن هم ماده ۱۰۳۴ می باشد طبق قانون از هر زنی نمی توان خواستگاری کرد بعضی از زنان موانعی به دلیل وجود موانع شرعی و قانونی نمی توان از آنها خواستگاری کرد .

موانع خواستگاری

از جمله موانع می توان به 1.متاهل بودن زن 2.از محارم نسبی بودن زن 3. از محارم سببی بودن زن 4. در عده بودن زن در صورت وجود هر یک از این موانع انجام خواستگاری ممنوع بوده.

ضمانت مدنی و کیفری

مردی که قصد خواستگاری کردن از زنی را دارد که که این موانع نکاح در او وجود دارد در صورتی مسولیت مدنی در قبال این خواستگاری دارد که از خواستگاری مرد به زن ضرر و زیانی رسیده باشد در صورتی که بر زن در اثر خواستگاری مرد ضرر و زیانی وارد نشده باشد هرگز مسولیت مدنی متوجه مرد نخواهد شد . اما از لحاظ مسولیت کیفری زمانی این نوع خواستگاری اثر کیفری پیدا می کند که عنوان تعرض یا مزاحمت تحقق پیدا کند.

نامزدی

نامزدی مرحله ی بعد از خواستگاری است در واقع نامزدی وعده ازدواج در آینده است که طرفین به یکدیگر می دهند.نامزدی فقط یک تعهد عادی و انسانی نمی باشد بلکه از نامزدی به عنوان یک عقد نام برده می شود. البته که نامزدی از قراردادهایی است که امکان فسخ آن وجود دارد در واقع یک عقد جایز است . در دوران نامزدی هیچ یک از طرفین نمی تواند دیگری را وادار به ازدواج کند اما در صورت برهم زدن این عقد طبیعتا آثاری به دنبال خواهد داشت و برای هر کدام از طرفین که بدون دلیل موجه نامزی را به هم زده اند مسولیت مدنی پیش بینی شده است

مسئولیت مدنی بر هم زدن نامزدی

صرف بر هم خوردن نامزدی نمی تواند دلیل برای گرفتن خسارت و ضررو زیان باشد باید برای این مهم دلیل آورده شود و اثبات شود از جمله راه های برای اثبات مسولیت مدنی شخص برهم زننده ی نامزدی می توان به قاعده ی غرور اشاره کرد و بیان داشت که در اثر بر هم زدن نامزدی به حیثیت و آبروی طرف دیگر یا به احساسات او لطمه وارد شده در واقع دفاع از حقوق معنوی راه دریافت خسارت و ضرر و زیان و ایجاد مسولیت مدنی برای فردی می باشد که نامزدی را به هم زده . البته که در صورت وجود ضرر و زیان مادی آن ها هم قابل مطالبه است نکته مهم آن است که زمانی شخص بر هم زننده ی نامزدی مسولیت پیدا می کند که بدون هیچ دلیلی این نامزدی را بر هم بزند در صورت وجود دلیل موجه نمی توان از وی تقاضای دریافت ضرر و زیان کرد .

بازگشت به صفحه اصلی
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء