حذف نام همسر قبلی از شناسنامه

حذف نام همسر قبلی از شناسنامه

ممکن است که بعد از وقوع طلاق و جدایی بین طرفین ، هر دو یا یکی از طرفین خواهان حذف نام همسر قبلی خود از شناسنامه باشند امکان حذف نام همسر سابق از شناسنامه در قانون مدنی ما پیش بینی شده و امکان حذف نام همسر سابق از شناسنامه وجود دارد .

حذف نام زوجه اول از شناسنامه

نام همسر در صورتی زمانی از شناسنامه حذف می شود که مرد با زنی ازدواج کرده باشد در این صورت بعد از آنکه در دفترخانه رسمی نکاح و طلاق ازدواج دوم مرد ثبت شد سپس اقدام به گرفتن شناسنامه المثنی نموده و همزمان درخواست حذف نام همسر قبلی را می دهد .

حذف نام زوج از شناسنامه زوجه

حذف نام زوج از شناسنامه زوجه اگر قبل از رابطه جنسی و نزدیکی بین دو طرف باشد با حکم دادگاه امکان پذیر است در این صورت زوجه می تواند با مراجعه به ثبت احوال و کامل کردن فرم مربوطه ، درخواست صدور شناسنامه المثنی و حذف نام همسر قبلی را نماید در این صورت نام همسر سابق از شناسنامه حذف خواهد شد .

اگر طلاق بعد از رابطه جنسی و نزدیکی بین دو طرف باشد دادگاه اذن و اجازه به حذف نام همسر سابق را نمی دهد و از صدور شناسنامه المثنی جلوگیری می کند بنابراین در این صورت امکان حذف نام همسر قبلی ازشناسنامه وجود نخواهد داشت .

اقدامات لازم

اقدامات لازم برای حذف نام همسر قبلی ثبت ازدواج دوم مرد و یا زن و سپس به اداره ثبت احوال مراجه کرد و تقاضای حذف نام همسر قبلی را نماید.

روند رسیدگی

برای انجام حذف نام همسر قبلی ابتدا باید عدم وقوع نزدیکی بین آن دو یعنی زن و همسر سابق ثابت شود و به این منظور دادگاه زن را به پزشکی قانونی معرفی می کند برای این که گواهی بکارت خود را دریافت کند بعد از اثبات عدم وقوع نزدیکی و اخذ گواهی بکارت زنی که خواهان حذف نام همسر سابق است گواهی صادر شده را به ثبت احوال تحویل دهد در این صورت ثبت احوال نسبت دادن المثنی بدون ذکر نام همسر سابق اقدام خواهد کرد ؛ اگر زن و مرد رابطه نزدیکی و زناشویی باهم نداشته باشند با گواهی پزشکی قانونی و حکم دادگاه می توان مستقیما ًبه ثبت احوال مراجعه و اقدام به تکمیل فرم های مربوطه نمایند ، در این صورت نام همسر سابق از شناسنامه حذف خواهد شد .

بازگشت به صفحه اصلی
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء