تدلیس در نکاح

تدلیس در نکاح

تدلیس یا همان نیرنگ و فریب در نکاح ، در واقع تحقق بخشیدن عنوان یک سری ویژگی ها و صفت های مناسب و مطلوب یا پنهان نمودن و سکوت در برابر عیوب منفی می باشد هرگونه عمل دروغین که موجب مغرور شدن و ضرر رساندن به طرف مقابل در نکاح شود را تدلیس گویند.

اگر طرفین اوصافی را به خود نسبت دهند که هرگز در آنها وجود ندارد یا خصوصیت های اجتماعی که در عرف ارزش تلقی می شود را به خود نسبت دهند یا عیوب خود را انکار کنند در واقع تدلیس در نکاح صورت گرفته است . یکی از این موارد در مورد تدلیس در نکاح وجود بیماری خاصی است که در یکی از طرفین وجود دارد ولی معمولاً با پنهان کاری همراه است اگر همین بیماری خاص بعد از ازدواج آشکار شود بر این عمل شخص عنوان تدلیس صدق می کند.

اثر تدلیس در نکاح

اثر تدلیس در صورت اثبات ، امکان فسخ نکاح را به شخصی که مورد تدلیس قرار گرفته است می دهد . پس امکان فسخ قطعاً وجود دارد. البته باید گفت این حق فسخ فوری بوده و شخص پس از اطلاع باید اقدام کند و سکوت و عدم اقدام او به منزله رضایت او برای ادامه ی زندگی با زوجه مدلس می باشد . باید در نظر گرفت که این فوریت برای کسی است که به وجود چنین حقی علم داشته و از فوری بودن آن نیز آگاهی داشته باشد.

دادخواست و اقامه ی دعوا در راستای تدلیس در ازدواج باید در دادگاه شهرستان (خانواده) انجام گیرد.

اگر طرفین ، ازدواج را بر مبنای ویژگی خاصی که در طرف مقابل وجود دارد بنا سازند و سپس خلاف آن آشکار شود به طوری که یک طرف ، طرف دیگر را فریب داده باشد به طور مثال شخص ادعای پزشک بودن کرده و طرف دیگر بر این اساس راضی به ازدواج با وی شده ، در صورت اثبات خلاف آن این امر تدلیس بوده و آثار تدلیس را بدنبال دارد.

مجموعه عیوبی وجود دارد که در صورت وجود آن ها در هر یک از طرفین و عدم اعلام آنها به طرف دیگر تدلیس به حساب آمده و موجب فسخ نکاح می شود این عیوب در مردان عبارت اند از :1.خصاء 2.عنن(بیماری جنسی) 3.مقطوع بودن آلت تناسلی به طوری که موجب عدم روابط زناشویی شود.

و اما این عیوب در زنان عبارت اند از:1.قرن 2.جذام (بیماری پوستی) 3.برص(بیماری پوستی) 4. افضاء 5.زمین گیر بودن 6. نابینایی از هر دو چشم.

بازگشت به صفحه اصلی
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء