اشتباه در نکاح

اشتباه در نکاح

اشتباه برداشت نادرست و غلطی است که برای هر انسانی و در هر چیزی ممکن است به وجود آید. اشتباه در نکاح ، برداشت اشتباه هر یک از طرفین نکاح نسبت به شخصیت و طرف مقابل می باشد و یا ممکن است اشتباه در نکاح اشتباه در ویژِگی ها و خصوصیت های فردی طرف مقابل باشد.

بعضی از اشتباهات ، در نکاح تأثیر مستقیم گذاشته و آنرا باطل می کند و بعضی دیگر تأثیر چندانی ندارد.

اشتباه در شخصیت و هویت طرف مقابل

در این اشتباه شخص دیگری که مورد نظرمرد ویا زن نمی باشد به عنوان طرف عقد نکاح قرار می گیرد یعنی زنی مایل به ازدواج با مردی بوده که از قبل او را دیده است و در زمان نکاح به تصور اینکه این مرد همان مرد می باشد نکاح با او را قبول می کند اما بعداً متوجه می شود که اشتباه کرده است .

اشتباه در ویژگی ها و خصوصیت طرف مقابل

اگر اشتباه در ویژگی ها و خصوصیاتی باشد که طرف دیگر به خاطر آنها راضی به ازدواج با این مرد و یا زن شده است و حال خلاف آن ویژگی ها آشکار شود و شخص متوجه شود که گمان و ظن اشتباهی از ویژگی های طرف مقابل داشته ، این اشتباه هم در صورتی که علت عمده ازدواج مرد و یا زن با طرف مقابل بوده می تواند منجر به بطلان عقد شود. به طور مثال مرد تصور می کرد که زن هنر خاصی دارد و به خاطر آن ویزگی و صفت خاص با آن زن ازدواج می کند سپس متوجه شود که وصف مذکور در طرف مقابل وجود ندارد این نوع اشتباهات که معمولاً بقای زندگی بر آن استوار می شود می تواند منجر به باطل شدن عقد گردد پس اگر اشتباه ، اشتباه در ویژگی ها و خصوصیاتی باشد که بنای زندگی بر آن استوار است باعث بطلان عقد نکاح می گردد .

اگر اشتباه ، اشتباه در ویژگی هایی باشد که پایه و بنای زندگی بر آن استوار نیست ، بلکه از عوامل تحریک کننده شخص به ازدواج بوده این اشتباهات موجب بطلان عقد نکاح نمی شود بلکه فقط حق فسخ را برای شخص به وجود می آورد. بعضی از اشتباهات اصلاً تأثیری در ازدواج ندارد مانند زمانی که شخص تصور می کند طرف از مقام اجتماعی بالایی برخوردار است اما طرف مقابل هرگز به آن اقرار و یا صراحتاً بیان نداشته و این فقط تصور خود شخص بوده و بعد از این که اشتباه و غلط بودن تصورش آشکار شود چنین اشتباهی هیچ تاثیری در نکاح ندارد .

چند پرسش

5952daf5-8c96-405f-afb5-cb3c1cdd974b
3c269753-eec7-4df9-b406-7e3af63a336a
355f1d4b-2fec-417f-b9b6-292a7a95a168
بازگشت به صفحه اصلی
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء