نکاتی در خصوص وجه التزام

نکاتی در خصوص وجه التزام

وجه التزام قراردادی چیست؟

تنها ماده ای از قانون مدنی که مستقیماً قاضی رو مورد خطاب قرارداده است ماده 230 است ودر این ماده صریحآً قاضی از تعدیل وجه التزام منع شده است و قانون وصف امری خود را با روشن ترین عبارت بیان نموده است .

ماده 230 قانون مدنی : اگر در ضمن معامله شرط شده باشد که ، در صورت تخلف ، متخلف مبلغی به عنوان خسارت تأدیه نماید ، حاکم نمی تواند او را به بیشتر یا کمتر از آنچه ملتزم شده است محکوم کند .

بدون تردید حکم این ماده گاه به نتایج غیر عادلانه ای نیز منجر می شود و آن زمانی رخ می دهد که مبلغ وجه التزام بیشتر از خسارت واقعی باشد ، اما گریزی از اجرای آن نیست و شوق دستیابی به عدالت نمی تواند مجوز نادیده گرفتن قانون باشد .

اساسآً فلسفه اصلی وضع ماده 230 قانون مدنی جلوگیری از دخالت قاضی در ارزیابی ضرر و عدم لزوم اثبات ضرر است ؛ وجه التزام فرض قراردادی وجود ضرر است و خلاف این فرض قابل اثبات نیست .اما در صورتی که قرارداد مسؤلیت متعهد متخلف را محدود به مبلغ معین نماید ( به عنوان مثال از عبارت ت" تا مبلغ ...... " استفاده شود ) بر خلاف وجه التزام ، باید ورود خسارت ثابت شود . زیرا تنها حداکثر و سقف مسؤلیت معین شده است .

وجه التزام ، فرض قراردادی وجود خسارت است و خواهان دعوا را از اثبات ورود ضرر معاف می دارد اما ایشان را از اثبات تقصیر قراردادی معاف نمی کند . اگر تعهد قراردادی از نوع تعهد به نتیجه باشد ، صرف عدم حصول نتیجه به معنای تخلف از قرارداد و تقصیر است مگر آنکه متعهد ، وجود قوه قاهره را اثبات نماید. اما در تعهد به وسیله ، صرف عدم حصول نتیجه به معنای تخلف از قرارداد و تقصیر نیست و خواهان باید بی احتیاطی یا بی مبالاتی خوانده را اثبات نماید . از طرف دیگر وجه التزام ماهیت تعهد را معین نمی کند ، به عبارت دیگر صرف درج وجه التزام به معنای آن نیست که تعهد متعهد ، تعهد به نتیجه است . اما همانطور که در قبال عدم انجام تعهد به نتیجه می توان وجه التزام تعیین کرد ، در قبال عدم انجام تعهد به وسیله نیز می توان وجه التزام معین کرد .

همچنین شرط عدم مسؤلیت متهد در صورت اجرا نشدن تعهد نیز نافذ و معتبر است مگر در مورد صدمه های بدنی ، لطمه به حقوق مربوط به شرافت شخصی و اضرار عمدی طرف قرارداد .

بازگشت به صفحه اصلی
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء