مشاوره حقوقی اقامه دعوای مطالبه اجرت المثل

مشاوره حقوقی اقامه دعوای مطالبه اجرت المثل

هر آنچه به مشاوره حقوقی اقامه دعوای مطالبه اجرت المثل باید بدانیم؟

در خصوص مشاوره حقوقی اقامه دعوای مطالبه اجرت المثل در ابتدا لازم است برخی اصطلاحات حقوقی این موضوع تعریف و مورد بررسی قرار گیرد:

اجرت المثل از دو لفظ اجرت و مثل ترکیب شده است که اجرت در اصطلاح حقوقی به عوض شخص یا طرفی در عقد اجاره گویند و در حال حاضر از آن به عنوان حقوق کارمند یا مستخدم یاد شده و لفظ مثل به معنای همانند، شبیه و معادل تعریف شده است.

اما در مجموع اجرت‌المثل را باید به عوض استفاده یا بهره برداری و تصرف از مال یا عمل دیگری بدون وجود قرارداد یا پیش بینی وجود یا پیدایش مالی یا عملی در عقدی برای جبران در نفع آن شخص که مبادرت در آن کرده است تعریف کرد.

نکته قابل توجه و مهم در این بحث این است که اجرت المثل برای زمانی است که توافق یا قراردادی میان طرفین وجود نداشته باشد چون اگر مبلغ مندرج و مشخص در قرارداد وجود داشته باشد به آن در اصطلاح حقوقی اجرت‌المسمی گفته می‌شود و آن مبلغ باید به الزام ضمن عقد موجود به پرداخت برسد.

برای مثال برای دریافت بیشتر از این مفاهیم می توان به این نمونه اشاره داشت که به طور مثال طرفین عقدی توافق کرده باشند که در ازای احداث یک خانه مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان پول پرداخت شود. در این حال اگر به هر دلیلی این عقد ابطال شود، دادگاه بررسی می‌کند که در عرف، در ازای احداث خانه ای با مشخصات و ویژگی های مذکور در عقد چقدر در جهت پرداخت عمل انجام شده در جهت عدم ایجاد زیان برای عامل آن پرداخت شود و همین مبلغ را مورد حکم برای وصول به ذی حق قرار دهد.

به همین دلیل اساسا و غالبا میزان اجرت المثل از اجرت‌المسمی در عرف میزان کمتری است.

موارد درخواست مطالبه اجرت المثل

دعوای مطالبه اجرت انجام اعمال بدون قرارداد) در دنیای حقوق در انجام عمل توسط اشخاص اصل بر عدم تبرع آن ها می‌باشد؛ بنابراین طبق مفاد ماده ۳۳۶ قانون مدنی اگر کسی اقدام به عملی کند که عرفا برای آن عمل اجرتی و هزینه ای به شکل متعارف پیش بینی شده و آن شخص طبق عادت مستحق دریافت اجرت عمل انجام داده ی خود خواهد بود مگر اینکه مشخص شود که عامل در انجام آن عمل قصد تبرع بر انجام آن عمل داشته است یعنی انجام آن عمل را به طور رایگان و مجانی انجام داده و به آن نیت بوده است که دست به اقدام شده است.

شرایط اقامه صحیح دعوای مطالبه اجرت المثل و دریافت آن (انجام عمل)

۱- انجام آن عمل یا فعالیت به دستوری از خوانده انجام شده باشد.

۲- در عرف برای آن عمل یا فعالیت اجرتی قابل پرداخت باشد یعنی آن عرفا مالیت داشته باشد.

۳- عامل در انجام آن کار قصد تبرع نداشته باشد. یعنی قصد بر انجام آن کار به طور رایگان و مجانی را نداشته باشد.

در این نوع دعاوی خواهان کسی است که اقدام به انجام عمل یا فعالیت نموده است. در این دعوا که مورد مطالبه ای مورد تقاضاست این میزان و مبلغ با نظر و تشخیص کارشناس مربوطه و به قرار و حکم دادگاه صالح که محل اقامت خوانده باشد صادر می شود.

از شرایط اساسی طرح دادخواست مطالبه اجرت المثل این است که شخص از مال غیر نفع و سودی برده باشد؛ یعنی اگر خوانده از مال غیر بهره برداری نکرده باشد و در ادامه نفعی از آن مال یا عمل انجام شده محصول نکرده باشد شرایط طرح صحیح این نوع دعاوی امکان نخواهد داشت.

فقدان قصد تبرع

تنها در صورتی که زوج تقاضای مطالقه را به دادگاه داده باشد زوجه حق دارد که که اجرت المثل ایام زوجیت را از دادگاه مطالبه کند. اما با این حال مواردی موجود است که حتی اگر هم زوج تقاضای طلاق را داشته باشد با این حال هم زوجه نتواند تقاضای مطالبه اجرت المثل را داشته باشد آن برای زمانی است که درخواست طلاق از سوی شوهر ناشی از تخلف زن از ایفای وظایف همسری و مقتضای زندگی مشترک و روابط زناشویی باشد که در اصطلاح زوجه ناشزه بوده باشد یا به دلیل سو اخلاق و رفتار زن باشد که تقاضای متارکه را داشته است. در این موارد است که باز هم اجرت المثلی مستحق زوجه به دلیل تخلفات خود تعلق نخواهد گرفت.

با این حال معیار عمل در تعیین میزان مطالبه در اجرت المثل وضع مالی مرد نیست. بلکه به نظر و بررسی کارشناس است که میزان حق الزحمه زن در انجام امور خانه داری مشخص می‌ شود. ماده ۳۳۶ قانون مدنی در توصیف فرض عدم تبرع به تفصیل پرداخته است و طبق این اصل گفته شده در این ماده هرگاه شخصی مال خود را به دیگری منتقل یا تسلیم کند یا دیگری را از منافع مالش منتفع كند، در عالم حقوق فرض و اصل برعدم تبرع است و نباید این عمل فرد را به قصد بخشش یا رایگان و مجانی بدانیم. دعوای مطالبه اجرت‌المثل اموال بدون قرارداد) این دعوا زمانی طرح می‌شود که کسی از اموال شخصی استفاده کرده باشد. در این باره ماده ۳۳۷ قانون مدنی بیان می دارد: هرگاه شخصی با داشتن اذن صریح یا ضمنی در جهت بهره برداری از مال دیگری اقدام به بهره برداری از سود و منفعت آن مال کند صاحب مال مستحق دریافت و مطالبه اجرت‌المثل از وی خواهد بود مگر اینکه معلوم شود که آن شخص ماذون در بهره برداری مجانی از آن مال بوده است.

0666b6c6-28d8-408b-9564-2aa9b5b0e28f
ff451ad8-e8ce-44c3-a3a5-a93a06027ebc
b8503966-dd04-485a-a685-4591c51a1a40

مراحل اقدام

امروزه اقامه و طرح دادخواست به شکل الکترونیکی در سامانه ثنا انجام میشود. در صورت استفاده از وکیل او میتواند از این طریق اقدام به ثبت دادخواست نماید و بعد از این مرحله باید برای تعیین دادگاه و ادامه این فرآیند به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرد.

برای اقامه دعوای الزام به تنظیم سند رسمی می توانید از مشاوره حقوقی موسسه حقوقی عدل جویان با استفاده از وکلای جوان و نخبه بهره بگیرید.

موسسه ی حقوقی عدل جویان آمادگی پذیرش وکالت و ارائه مشاوره در زمینه دعاوی ملکی و مالی به شما متقاضیان محترم را با افتخار دارد.

بازگشت به صفحه اصلی
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء