مشاوره حقوقی اقامه دعوای تعدیل اجاره بها

مشاوره حقوقی اقامه دعوای تعدیل اجاره بها

آنچه در مشاوره حقوقی اقامه دعوای تعدیل اجاره بها باید بدانیم؟

مقدمه

اقامه دعوای تعدیل اجاره بها در شرایطی امکان مطالبه از دادگاه را خواهد داشت که میان موجر و مستاجر در مورد تعیین میزان اجاره‌ بهای جدید به تراضی طرفین آن عقد موافقتی حاصل نشده باشد و به ناچار درخواست تعیین آن را از دادگاه صالح آن خواستار شوند. در صورت اقامه دعوا توسط خواهان، دادگاه با تعیین کار‌شناس و اظهار نظر وی و با استناد به نظر وی میزان اجاره‌ بهای متناسب را میان آنها تعیین خواهد کرد.

شرایط اقامه دعوا

هیچ یک از طرفین قرارداد اجاره حق را ندارند تا زمانی که مدت زمان اجاره به اتمام نرسیده باشد اقدام به طرح دادخواست تعدیل اجاره بها را از دادگاه بخواهند. البته طرح این دادخواست باید مستند افزایش و کاهش و نوسانات هزینه ها باشد که در غیر این صورت اقامه دعوا تعدیل اجاره بها از نظر دادگاه بی معنا خواهد بود. از دیگر شروط اقامه دعوا می توان اظهار داشت که باید از تاریخ استفاده مستاجر از مال الاجاره یا تاریخ مقرر در حکم قطعی که در خصوص تعیین و تعدیل اجاره بها صادر شده است فراتر از سه سال تمام گذشته باشد. این ها موارد و شروطی هستند که در ماده ۴ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۵۶ وضع شده اند.

0291ceed-2a26-4272-92f1-4d73ada06697

روند رسیدگی

در فرایند درخواست تعدیل اجاره بها از لحاظ حقوقی این امکان وجود دارد که قبل از اقامه دعوا در دادگاه می توان ابتدا اظهار نامه ای رسمی توسط موجر تنظیم گردد تا در جهت دعوت مستاجر به توافق به تراضی در خصوص تعیین میزان اجاره بهای جدید و به ارسال آن به وی اقدام به این توافق کنند در صورت اینکه اگر از این طریق به نیز نتیجه نرسیدند تعدیل اجاره بها را به مراجع صالح قضایی محول کنند.

لازم به ذکر است برای اقامه این دعوا تفاوتی از این بابت ندارد که مستاجر یا موجر اقدام به اقامه دادخواست کند.

بعد از اقامه دعوا و شروع رسیدگی به آن دادگاه با توجه به نظر کارشناس رسمی و استناد به آن میزان اجاره بهای جدید را تعیین کرده و تعدیل اجاره بهای آن را محقق ساخته است. کارشناسی نیز نظر رسمی خود را با توجه به قیمت منطقه و معیار و ملاک های عرف با توجه به شرایط محیطی و نوسانات ناشی از تغییر قیمت و هزینه ها اعلام می دارد.

مرجع صالح جهت رسیدگی به دادخواست تعدیل اجاره بها، در صورتی که اختلافی در وجود رابطه استیجاری میان مال الاجاره، مستاجر و موجر نباشد و این مورد احراز شده باشد، با شوراهای حل اختلاف خواهد بود. اما در صورتی که وجود رابطه ی استیجاری میان مال الاجاره، مستاجر و موجر محرز نبوده باشد و در عمل و واقع عقد اجاره ای تشکیل نشده باشد و تا قبل از احراز وجود این رابطه، رسیدگی به دادخواست تعدیل اجاره بها با دادگاه عمومی و حقوقی صالح است.

ed261fdd-5890-4b1c-a14d-9683145edcd5
c10977d7-2cae-4d46-9611-553dfcf30791

مراحل اقدام

امروزه اقامه و طرح دادخواست به شکل الکترونیکی در سامانه ثنا انجام میشود. در صورت استفاده از وکیل او میتواند از این طریق اقدام به ثبت دادخواست نماید و بعد از این مرحله باید برای تعیین دادگاه و ادامه این فرآیند به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرد.

برای اقامه دعوای تعدیل اجاره بها می توانید از مشاوره حقوقی موسسه حقوقی عدل جویان با استفاده از وکلای جوان و نخبه بهره بگیرید.

موسسه ی حقوقی عدل جویان آمادگی پذیرش وکالت و ارائه مشاوره در زمینه دعاوی مالی و غیر مالی به شما متقاضیان محترم را با افتخار دارد.

بازگشت به صفحه اصلی
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء