مشاوره حقوقی اقامه دعوای ابطال وقف نامه

مشاوره حقوقی اقامه دعوای ابطال وقف نامه

هر آنچه در مشاوره حقوقی اقامه دعوای ابطال وقف نامه باید بدانیم؟

در خصوص مشاوره حقوقی اقامه ابطال وقف نامه در ابتدا لازم است به معرفی برخی ویژگی های آن بپردازیم:

وقف چیست؟ ماده ۵۵ قانون مدنی وقف را اینگونه تعریف کرده است: وقف عبارت است از اینکه عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود.

به این شکل که عنوان شد با خارج کردن مال مورد نظر از مالکیت و اختصاص منافع آن برای عموم اشخاص، عمل حقوقی وقف به وجود می آید.

عقد وقف با توجه به مستمر بودن آن، برای همیشه موجود می باشد و به هیچ وجه و در هیچ موقع عنوان وقفیت مال موقوفه ساقط نمی شود. به دلیل است که هرگونه انتقال نسبت به عین مال موقوفه مجاز نیست.

با این حال در بعضی موارد طبق ضوابط و شرایطی که در ادامه آمده است اقدام به ابطال وقف نامه می شود.

با توجه به مواد ۵۶ و ۵۹ قانون مدنی وقف از جمله عقودی است که به صرف ایجاب و قبول تشکیل نمی گردد بلکه باید مال مورد وقف، به قبض و اقباض سازمان اوقاف و متولی آن داده شود.

از جمله شرایط و ویژگی های دیگر عقد وقف که به موجب مواد ۵۷ و ۵۸ قانون مدنی باید بدانیم این است که کسی که مالک منافع و حق انتفاع از مالی می باشد حق ندارد آن مال را وقف کند و در شرایطی که اقدام به این عمل کند از لحاظ قانونی این عمل باطل است. در نتیجه قانونا واقف باید مالک مالی باشد که آن مال باشد تا عمل حقوقی وقف به شکل صحیح واقع شود. به علاوه ی این موارد واقف باید دارای اهلیت برای وقف کردن باشد. در ادامه لازم به ذکر است که فقط وقف مالی مجاز است که با بقای عین امکان این که بتوان از آن منتفع شد وجود داشته باشد.

البته ماده ۶۶ قانون مدنی نیز افزوده است که وقف بر مقاصد غیر مشروع باطل است.

در ماده ۸۸ و ۸۹ بیان شده است که خرید و فروش مال موقوفه در صورتی که مخروبه شود و یا خوف و ترسی در تخریب آن باشد به شکلی که دیگر امکان انتفاع از آن مال فراهم نباشد در صورتی جایز است که عمران و احیای آن توسط متولیان غیر ممکن بوده و یا کسی برای عمران و آبادانی آن حاضر به این کار نباشد و هر گاه جزیی از مال موقوفه خراب یا در شرف خراب شدن باشد به شکلی که امکان بهره برداری از منافع آن وجود نداشته باشد همان جز و به همان اندازه از مال مخروبه یا فرسوده به فروش می رسد مگر در جایی که خرابی آن سبب سلب امکان استفاده از منافع آن مال از قسمتی نیز که باقی است هم بشود که در این صورت آن مال تماما به فروش خواهد رسید.

موارد بطلان وقف نامه

می توان به طور خلاصه به عوامل ابطال وقف ذکر داشت:

- خرابی مال موقوفه. به نحوی که امکان انتفاع از منافع آن نا ممکن باشد.

- در صورت عدم وجود وقف نامه ای و اثبات وجود تصرف عدوانی توسط غیر در مال موقوفه و در ادامه آن اثبات وجود رابطه مالکیت در نفع شخصی در مال موقوفه سبب ابطال وقف نامه خواهد شد.

- اگر بدهکاری اقدام به وقف کردن اموال خود کند و در پی آن مبادرت به انشا وقف نامه ای کند، در صورتی که طلبکاران اذن و رضایت به این عمل حقوقی او ننمایند، این عمل حقوقی و سند تنظیمی آن ابطال شده و طلبکاران از آن مال و منافعش می توانند در جهت وصول به مطالبات خود به شکل قانونی اقدام کنند.

- در فرضی سند وقف نامه ای موجود است که به طور عادی و غیر رسمی به صدور رسیده است. کسی پیدا می شود که ادعای مالکیت بر مال موقوفه دارد و سند مالکیت آن از نوع رسمی می باشد. در این فرض چون این دو سند در تقابل با یکدیگر واقع می شوند و متعارض یکدیگراند، در اینجا تاریخ مقدم تنظیم دو سند مد نظر قرار خواهد گرفت و هر کدام که نسبت به دیگری در تاریخ تنظیم آن ها مقدم باشد معیار عمل برای ابطال یا عدم ابطال سند وقف نامه قرار خواهد گرفت.

- اگر مالی وقف شده باشد و سندی هم به عنوان وقف نامه برای آن تنظیم شده باشد ولی هنوز آن مال در اختیار و تصرف مالک یا مالکین یا وراث باشد و قبض نرسیده باشد در صورت اثبات عدم اقباض مالک یا مالکین یا وراث این حق را دارا می باشند که تقاضای ابطال این سند را ار دادگاه صالح بخواهند.

- در صورتی که مال موقوفه از اموال مصرف شدنی باشد و مطابق ماده ۵۸ قانون مدنی امکان انتفاع از مال با بقای آن مال میسر نباشد، وقف باطل خواهد بود.

- مجهول ماندن موضوع مصرف مال موقوفه فقط در وقف خاص است که دلیلی بر ابطال وقف نامه محسوب می شود.

- وقف بر معدوم یعنی وقف بر کسی که مرده است موجب بطلان عمل وقف خواهد شد.

- اگر وقف مالی به قصد فرار از دین طلبکاران و صوری انجام گیرد و به ضرر دیان منجر گردد، این عقد وقف باطل خواهد بود.

04b9362f-14b7-4483-b2e1-56183d7bf312
c57ea19d-959e-4564-a3cf-fbb90f9ccf60
29208296-f0ce-476d-b61c-d1ae00e1a179
416165ea-97f4-45b1-b83e-963d14a17ed9
86795bf3-8633-43da-b52d-69c72f0b45ae

روند رسیدگی و مراحل اقدام

قابل ذکر است که دعوای ابطال عقد وقف از نوع دعاوی غیر مالی بوده و امکان درخواست واخواهی و تجدیدنظر رای صادره از دادگاه بدوی صدور حکم وجود دارد.

مرجع صالح رسیدگی به این موارد در صورتی که مال مورد مطالبه و خواسته از نوع مال غیرمنقول باشد حوزه قضایی شهرستانی است که آن مال در آن واقع شده باشد و در صورتی که مال از نوع منقول باشد محل اقامت خوانده مرجع صالح رسیدگی قضایی به این پرونده ها خواهد بود.

امروزه اقامه و طرح دادخواست به شکل الکترونیکی در سامانه ثنا انجام میشود. در صورت استفاده از وکیل او میتواند از این طریق اقدام به ثبت دادخواست نماید و بعد از این مرحله باید برای تعیین دادگاه و ادامه این فرآیند به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرد.

باید توجه داشت که موضوع وقف و اموال موقوفه و ابطال وقف نامه ها دارای پیچیدگی های فراوانی می باشد و قطعا حضور یک وکیل متخصص در دعاوی وقف کمک شایانی در جهت رسیدن به مقصود و مطلوب شما عزیزان را خواهد داشت.

برای اقامه دعوای ابطال وقف نامه می توانید از مشاوره حقوقی موسسه حقوقی عدل جویان با استفاده از وکلای جوان و نخبه بهره بگیرید تا به نتایج بهتری در پرونده خود برسید. موسسه ی حقوقی عدل جویان آمادگی پذیرش وکالت و ارائه مشاوره در زمینه دعاوی ملکی به شما متقاضیان محترم را با افتخار دارد.

بازگشت به صفحه اصلی
گروه وکلای عدل جویان
آدرس: تهران، آریاشهر، بین فلکه اول و دوم صادقیه، ابتدای شهدای صادقیه جنوبی، جنب رستوران پاییز، پلاک ۴۱، طبقه ۴
تلفن تماس: ۰۲۱۴۴۳۸۶۵۸۱
قبول پرونده های قضایی، حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص
مشاوره حقوقی تلفنی، حضوری و آنلاین
تنظیم لایحه و دادخواست
www.adljooyan.com
44386581
ورود اعضاء